StoryEditor

Druga specustawa o ASF uchwalona

Sejm uchwalił drugą specustawę o ASF. Nowe prawo zaostrza przepisy dotyczące zwalczania afrykańskiego pomoru świń oraz zwiększy uprawnia Inspekcji Weterynaryjnej. Ustawa trafi jeszcze do Senatu, a potem do podpisu Prezydenta. Ale jej wejście w życie wydaje się być już tylko kwestią czasu.
22.09.2016., 12:09h
Ważne zmiany kompetencji lekarzy

Druga specustawa o ASF zakłada doprecyzowanie i zaostrzenie przepisów walki z ASF. I tak powiatowy lekarz weterynarii będzie mógł decyzją nakazać ubój świń w gospodarstwach które znalazły się w strefie, gdzie zwierzęta nie mogą być przemieszczane, a przerastają. Do tej pory taki ubój za odszkodowaniem był możliwy tylko w sytuacji, gdy w gospodarstwie wystąpił wirus ASF. – Ta zmian na pewno ułatwi współpracę z rolnikami – powiedział w Sejmie wiceminister Ewa Lech.

Kolejna zmiana dotyczy obowiązku rejestracji w systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt podmiotów, które tymczasowo posiadają zwierzęta, czyli takich, które organizują targi, pokazy, wystawy i pośrednictwem w obrocie zwierzętami. Ich identyfikacja zostanie usprawniona poprzez dodanie do rejestru numeru PESEL i REGON.

Trzecia zmian dotyczy umożliwienia powiatowemu lekarzowi weterynarii wydanie nakazu lub zakazu.

Na przykład myśliwym będzie mógł nakazać prowadzenie odstrzału na terenie powiatu, zarządcom dróg nałożenie mat dezynsekcyjnych czy też zarządcą przejść granicznych określonych działań. Oczywiście przewidujemy zwrot poniesionych kosztów – mówiła w Sejmie wiceminister Lech.  Z kolei rolnikom będzie można wydać nakaz przestrzegania zasad bioasekuracji. Powiatowy Lekarz Weterynarii będzie mógł również określić sposób postepowania z padłymi lub odstrzelonymi dzikami poprzez np. odstawienie je w określone miejsce.

Uszczelniony ma być też system identyfikacji zwierząt. Świnie mają być zrejestrowane w systemie w ciągu 30 dni od urodzenia, a w sytuacjach zagrożeniach takich jak teraz z ASF trzeba będzie w ciągu 24 godzin zgłosić przemieszczenia. Świnie mają być także znakowane wszystkimi numerami stad, w których przebywały.

Powiatowi lekarze do zwolnienia?

Sejm większością głosów ustawę przyjął, ale nie obyło się bez kontrowersji. Podczas środowego posiedzenia komisji rolnictwa poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski zgłosił bowiem niespodziewanie poprawkę, która zmienia wszystkim powiatowym lekarzom weterynarii stosunek pracy z umowa o prace na powołanie.

– Działania podejmowane przez IW wymagają często natychmiastowego podejmowania decyzji, sprawnej koordynacji i zapewnia sprawnego i szybkiego wykonywania wydanych poleceń, a także szybkiego reagowania na zagrożenia. W sytuacji niewłaściwego wykonywania obowiązków przez powiatowego lekarza weterynarii lub jego zastępcę pracodawca powinien mieć możliwość zwolnienia pracownika z zajmowanego stanowiska i zastąpienia go osobą, która zapewni właściwą realizację zadań organu  – tłumaczył poseł Ardanowski.

To wywołało protest opozycji, która zarzuciła rządowi, że pod płaszczykiem walki z ASF przygotowuje grunt pod zmiany personalne w Inspekcji Weterynaryjnej.

– Jestem absolutnie przeciwna, aby pogłębiać niepewność w Inspekcji Weterynaryjnej, którą obciążamy ogromną ilością zadań. Dajemy instrumenty, obciążamy zadaniami i wprowadzamy niepewność co do zatrudnienia. Proszę Pana posła o wycofanie tych poprawek – apelowała bezskutecznie posłanka Platformy Obywatelskiej Dorota Niedziela.

Za uchwaleniem ustawy głosowało ostatecznie 429 posłów. Trzech się wstrzymało i trzech było przeciw. Ustawą zajmie się teraz Senat. wk

Fot. Marcin Czeczowicz (sejm.gov.pl)

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. kwiecień 2024 06:19