Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Myśliwy pełnomocnikiem MRiRW ds. zwalczania ASF u dzików

Obrazek

Minister rolnictwa powołał członka PZŁ, Rafała Malca, na swojego pełnomocnika ds. zwalczania ASF u dzików. Równocześnie ruszył program masowego odstrzału dzików.

Aneta Lewandowska2 listopada 2021, 14:17

Rafał Malec, członek Naczelnej Rady Łowieckiej, został pełnomocnikiem ministra rolnictwa i rozwoju wsi do spraw zwalczania ASF w populacji dzików.

Zakres działań pełnomocnika

Nowo powołany pełnomocnik będzie miał sporo do zrobienia, jak informuje PZŁ:

 • opiniowanie projektów aktów prawnych w zakresie zwalczania lub ograniczania rozprzestrzeniania się ASF, ze szczególnym uwzględnieniem populacji dzików;

 • analiza funkcjonowania przepisów w zakresie zwalczania lub ograniczania rozprzestrzeniania się ASF, ze szczególnym uwzględnieniem populacji dzików;

 • zarządzanie populacją dzików związane z zapobieganiem, kontrolą i zwalczaniem ASF;

 • inwentaryzacja populacji zwierząt wolno żyjących, ze szczególnym uwzględnieniem populacji dzików;

 • współpraca z Polskim Związkiem Łowieckim i organizacjami zrzeszającymi rolników i hodowców zwierząt.

Intensywny odstrzał

Od 30 października 2021 r. do 31 stycznia 2022 r. PZŁ rusza z masowym odstrzałem dzików w ramach „Ogólnokrajowego skoordynowanego odstrzału dzików połączonego z poszukiwaniem padłych dzików lub ich szczątków w ramach polowań zbiorowych”.
W tym czasie w każdym obwodzie łowieckim, w każdym miesiącu mają odbyć się co najmniej dwa polowania zbiorowe (łącznie min. 6 polowań zbiorowych), celem redukcji populacji dzików.

– Jesteśmy grupą społeczną odpowiedzialną za stan populacji dzików i powinno nam zależeć na utrzymaniu jej w dobrej kondycji. Ponadto mając na uwadze bliskie relacje ze środowiskiem rolniczym winniśmy pomóc gospodarzom w walce z wirusem, który dziesiątkuje polskie chlewnie. Tego wymaga nasz interes narodowy oraz interes naszego Zrzeszenia. – pisał w komunikacie do myśliwych Paweł Lisiak, łowczy krajowy.

Środki dodatkowe

Plan PZŁ obejmuje również dodatkowy, tzw. punktowy odstrzał dzików na terenach, gdzie zlokalizowane są większe fermy świń. Akcja dotyczy także porozumienia co do relokacji chłodni do przechowywania tusz dzików z terenów o mniejszym zapotrzebowaniu na chłodnie, na tereny o największym zapotrzebowaniu.

Jak poinformował PZŁ przed kilkoma dniami, pierwsze chłodnie trafiły już do kół z terenów najbardziej zagrożonych ASF:

 • KŁ „Knieja” z Łodzi;

 • KŁ „Przepiórka” z Wali Wiązowej;

 • WKŁ „Widawa” z Wrocławia;

 • KŁ „Diana” z Milicza;

 • KŁ „Ryś” z Poznania;

 • KŁ „Żbik” z Mosiny;

 • KŁ „Sokół” z Kalisza;

 • KŁ „Daniel” z Bukowca Starego;

 • KŁ „Jaźwiec” z Poznania.

Według Związku, nabór wniosków w pierwszej turze na 200 chłodni osiągnął limit w ciągu czterech dni.

„Każda pomoc w ograniczeniu ASF jest bardzo ważna, a otrzymane chłodnie stanowią tego najlepszy przykład. Bez możliwości przetrzymywania tusz upolowanych dzików do chwili otrzymania wyników badań pod kątem obecności wirusa niemożliwa jest ani realizacja odstrzału planowego, ani sanitarnego.” – informuje PZŁ.

al na podst. PZŁ
fot. darzbor24.plPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)