StoryEditor

NIK: opieszałość i zaniedbania w walce z ASF. Zastępca GLW odpowiada na zarzuty

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak przebiega zwalczanie ASF i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się choroby. Wyniki zwalają z nóg. Kontrole wykazały wiele nieprawidłowości. Na zarzuty odpowiada dr Krzysztof Jażdżewski, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii.
20.02.2023., 10:02h
Najwyższa Izba Kontroli przekazała wyniki badania, jak przebiega zwalczanie ASF i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się tej choroby w populacji dzików oraz przenikaniu jej do stad świń. Kontrola za lata 2019–2020 objęła urzędy wojewódzkie oraz wojewódzkie inspektoraty weterynarii, a także wybrane powiatowe inspektoraty weterynarii w województwach wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim i zachodniopomorskim. Jak twierdzą przedstawiciele NIK, kontrolowano obszary Polski najbardziej dotknięte ASF.  Kontrole wykazały wiele nieprawidłowości. Podsumowując:
  • Inspekcja Weterynaryjna na zwalczanie ASF u świń i dzików wydała w okresie objętym kontrolą łącznie 595 482,5 tys. zł.
  • NIK ujawniła, że przekazywanie środków na zapobieganie i usuwanie skutków ASF trwa zbyt długo.
  • W połowie PIW nie dopełniono obowiązku przeprowadzenia przynajmniej raz w roku kontroli w każdym z gospodarstw, znajdujących się w strefie ustanowionej w związku z ASF.
  • W jednej trzeciej skontrolowanych PIW nie wydawano decyzji nakazujących usunięcie uchybień albo nakazujących zabicie, lub ubój świń, nawet gdy wymagały tego przepisy ustawy o ochronie zwierząt oraz zwalczaniu ...
Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 07:01