StoryEditor

Pierwsze ognisko ASF w 2023 r. w woj. mazowieckim. Kolejne małe stado do utylizacji

Na mapie Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawił się kolejny czerwony punkt świadczący o potwierdzonym wynikiem badań ognisku ASF. 11 ognisko ASF w 2023 r. wyznaczono w miejscowości Stary Podoś w gminie Płoniawy Bramura.
11.07.2023., 10:07h

W gospodarstwie w Starym Podosiu utrzymywano 38 świń w cyklu zamkniętym (maciory i tuczniki).

- W obszarze zapowietrzonym, w promieniu 3 km było łącznie 8 stad (220 świń) utrzymujących trzodę chlewną i w obszarze zagrożonym jest 39 stad (1785 świń). Ognisko zostało zlikwidowane, przeprowadziliśmy dezynfekcję. Musieliśmy wprowadzić procedurę eradykacji w gospodarstwach uznanych za kontaktowe, ponieważ były to gospodarstwa w bezpośrednim sąsiedztwie ogniska. Zostały tam wprowadzone środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń, poprzez uśmiercenie zwierząt i dezynfekcję pomieszczeń i otoczenia. Zwłoki zostały przekazane do zakładu utylizacyjnego. W obszarze zapowietrzonym w pozostałych 4 gospodarstwach ze względu na duże ryzyko rozprzestrzeniania się choroby zostało przeprowadzone uśmiercenie prewencyjne. Było to łącznie 110 szt. w czterech gospodarstwach. Za uśmiercone zwierzęta z nakazu organu inspekcji weterynaryjnej przysługuje odszkodowanie. W obszarze zagrożonym będą prowadzone perlustracje, które polegają na sprawdzeniu stanu zwierząt i przeprowadzeniu badań klinicznych zwierząt. Badania i kontrole będą prowadzone w najbliższym czasie – informuje naszą redakcję lek. wet. Lena Lewandowska Powiatowy Lekarz Weterynarii w Makowie Mazowieckim.
Do tej pory wyznaczono 11 ognisk ASF, w których wybito łącznie 4926 świń (plus uboje prewencyjne i gospodarstwa kontaktowe). ASF u świni domowej wystąpił w tym roku w 5 województwach.

Do tej pory wyznaczono 11 ognisk ASF, w których wybito łącznie 4926 świń (plus uboje prewencyjne i gospodarstwa kontaktowe). ASF u świni domowej wystąpił w tym roku w 5 województwach.

Ogniska i mapa ASF w 2023 

Liczba ognisk ASF w Plsce w 2023 r. Źródło: GIW
Mapa ognisk u świń i przypadków ASF u dzików w Polsce. Źródło: GIW

dkol

Fot. archiwum TAP

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 08:14