StoryEditor

Pierwsze ognisko ASF w tym roku!

Niestety afrykański pomór świń znów pojawił się na fermie. Tym razem wirusa wykryto w województwie lubelskim.
05.06.2024., 16:09h

Na mapie ASF Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawił się nowy punkt, niestety oznacza to spore kłopoty, szczególnie dla okolicznych producentów świń. Wprowadzone zostaną strefy, które zmienią zasady przemieszczania świń i wiele innych utrudniających produkcję zasad.

Pierwsze ognisko ASF w tym roku wyznaczono w miejscowości Zadębce w powiecie hrubieszowskim w woj. lubelskim w małym stadzie świń. 

- Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu pierwszego w 2024 roku w województwie lubelskim ogniska afrykańskiego pomoru świń. Ognisko zostało stwierdzone w dniu 4 czerwca 2024 r. na podstawie wyników badań przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach. Chorobę wykryto w gospodarstwie utrzymującym 10 sztuk świń, znajdującym się miejscowości Zadębce, w gminie Trzeszczany, na terenie powiatu hrubieszowskiego. Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej podjęli natychmiastowe działania zmierzające do likwidacji ogniska - informuje Agnieszka Smyk, Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Lublinie. 

 

Przypadki ASF w Polsce

To dopiero pierwsze ognisko ASF w Polsce w tym roku, w ubiegłym wyznaczono ich aż 30, pierwsze w kwietniu 2023, a ostatnie w październiku. ASF w tym roku zaatakował w gospodarstwie wyjątkowo późno. Niestety w lasach i populacji dzików rozszalał się na dobre. W UE w tym roku wyznaczono ponad 2 tys. przypadków, a nadal najgorsza sytuacja jest w Polsce, gdzie wyznaczono ich ponad 800, oznacza to, że presja wirusa w środowisku jest nadal wysoka.  

dkol 

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 04:49