Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

UOKiK zbada, czy Agri Plus odebrał rolnikom rekompensaty z tytułu ASF

Obrazek

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko spółce Agri Plus, która w ramach umowy z rolnikami pomniejszała im wynagrodzenie o kwotę pomocy za obniżone dochody w strefach ASF. Urząd sprawdzi, czy działalność podlega pod nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej.

Aneta Lewandowska23 czerwca 2022, 16:05

Rekompensaty dla hodowców ze stref ASF

W związku z obniżeniem dochodów w obszarach objętych restrykcjami z powodu afrykańskiego pomoru świń hodowcy mogą występować z wnioskami o wyrównanie obniżonego dochodu. Takie dofinansowanie może otrzymać mikro, mały i średni rolnik lub przedsiębiorca, jednak beneficjentem pomocy nie może zostać duża firma.

Pomniejszane wynagrodzenie rolników

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko organizatorowi tuczu kontraktowego, spółce Agri Plus, należącej do grupy Smithfield Foods. Według informacji Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, które UOKiK potwierdził w postępowaniu wyjaśniającym i w czasie kontroli siedziby spółki, firma zobowiązała rolników umowami do przekazywania wsparcia finansowego od państwa, poprzez obniżanie ceny świń o kwotę rekompensaty.

– Jeśli potwierdzą się nasze zarzuty, będzie to oznaczało, że spółka Agri Plus stała się faktycznym beneficjentem pomocy publicznej przeznaczonej dla rolników, choć nie była do tego uprawniona – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK – To niedopuszczalne działanie, które pozbawia poszkodowanych hodowców należnej im rekompensaty związanej z ASF. W postępowaniu sprawdzimy, czy organizator tuczu trzody chlewnej dopuszcza się praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową. Przedsiębiorcy grozi kara do 3% rocznego obrotu. 

Z tego, co ustalił UOKiK, w ten sposób spółka mogła pobrać od producentów ok. kilkunastu milionów złotych w latach 2017-2020.  Według prezesa UOKiK firma mogła monitorować, którzy dostawcy trzody chlewnej dostali wsparcie i pomniejszać ich wynagrodzenia.

Odpowiedź Agri Plus

O komentarz w tej sprawie zapytaliśmy organizatora tuczu kontraktowego.

Mając na względzie fakt trwającego postępowania, spółka Agri Plus zdecydowała, aby na tym etapie nie komentować sprawy” odpowiedziała firma.


al na podst. UOKiK
fot. archiwumPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)