StoryEditor

Boguszyn w woj. wielkopolskim: pierwsze ognisko ASF w 2022 r. potwierdzone

Czarny scenariusz z wczorajszego poranka niestety się sprawdził. Mamy pierwsze w tym roku ognisko ASF. Tym razem padło na Wielkopolskę. 
02.06.2022., 08:06h

Wczoraj informowaliśmy o podejrzeniu pojawienia się afrykańskiego pomoru świń w Wielkopolsce. W gospodarstwie w Boguszynie, w powiecie leszczyńskim w gminie Włoszakowice  utrzymywanych jest 120-130 loch z prosiętami w cyklu zamkniętym. 

Pobrano próbki od padłych macior w celu wykluczenia zarażenia ASF, niestety pochodzące od dwóch loch były pozytywne. Z tego co udało nam się dowiedzieć, nie potwierdzono obecności wirusa w próbkach pobranych od prosiąt. Materiał do badań wysłano do laboratorium referencyjnego do Państwowy Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Wyniki w tym laboratorium niestety również były pozytywne. 

Gdy tylko wieść o prawdopodobnym ognisku ASF rozniosły się w okolicznych gospodarstwach, rozpoczęła się walka o sprzedaż tuczników. Gdy tylko nałożone zostaną strefy (do 10 km) rolnicy będą mieli poważne problemy ze sprzedażą świń. Ponadto dwa lata temu w okolicach Lipna ASF przetrzebił rodzinne gospodarstwa. Gminę od Boguszyna dzieli jedynie droga S5. W okolicy miejscowości, na terenie leśnym niedawno znaleziono padłą samicę dzika, a więc niestety wirus jest obecny w środowisku. 

Miejmy nadzieję, że hodowcy zdążą sprzedać świnie i na tym ognisku historia w tym rejonie się zakończy. Przypomnijmy, że do 1.06 wystąpiło 1045 przypadków ASF, a z kolei w 2021 r. wyznaczono 124 ogniska ASF (ostanie w grudniu). Dwa ostatnie odnotowano w woj. świętokrzyskim i woj. warmińsko-mazurskim. Najpoważniejsza sytuacja w ubiegłym roku była w powiecie mieleckim na Podkarpaciu. 

Jednocześnie niedawno wyznaczono także pierwsze ognisko ASF w Niemczech w tym roku, w bliskiej odległości od francuskiej granicy. Pisaliśmy o tym tutaj. 

dkol/ak

Fot. archiwum

 

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 16:12