StoryEditor

Woj. lubelskie zmaga się z ASF w małych stadach świń. Gdzie tym razem wyznaczono ognisko?

To już kolejne ognisko w woj. lubelskim, zmora sprzed kilku lat wróciła na ziemie Lubelszczyzny. Afrykański pomór świń rozprzestrzenia się szybko w małych gospodarstwach…  
21.08.2023., 13:08h

Na 21 ognisk afrykańskiego pomoru świń aż 13 wystąpiło w woj. lubelskim, m.in. w powiecie parczewskim, lubartowskim i radzyńskim. Jednak największe spustoszenie robi w powiecie parczewskim. Wyznaczono tam aż 8 ognisk ASF, w dwóch z nich utrzymywano powyżej tysiąca świń, reszta, to niewielkie chlewnie, często przydomowy chów.

Ogniska ASF w woj. lubelskim 

21. ognisko ASF wyznaczono 18 sierpnia 2023 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano łącznie 35 świń (4 lochy, 13 prosiąt, 11 tuczników. 7 warchlaków), położonym w miejscowości Glinny Stok, gmina Siemień, powiat parczewski w województwie lubelskim. Gospodarstwo jest położone na obszarze objętym ograniczeniami wymienionym w części III załącznika I do rozporządzenia 2023/594.

Mapa ognisk ASF w Polsce

ASF szaleje w Rumunii i Chorwacji

W UE do 21.08.23 wyznaczono 996 ognisk ASF w gospodarstwach utrzymujących świnie. Dramatyczna sytuacja jest w Chorwacji, gdyż wykryto tam chorobę po raz pierwszy w tym roku, a tylko do dzisiaj wystąpiło 483 ognisk ASF.

Jak wynika z danych Ministerstwa rolnictwa Chorwacji, sektor hodowli trzody chlewnej otrzymał wsparcie 12,5 mln euro na pomoc gospodarstwom, które utraciły dochód oraz na rekompensaty w wyniku wybuchu choroby. Ponadto, minister rolnictwa na początku sierpnia zaznaczył, że choć nie jest to bezpośrednio związane z występowaniem samej choroby, to będzie to z pewnością pomocne dla gospodarstw pomocą dla producentów świń, że przygotowano Program Wsparcia o wartości prawie 31 mln euro, który ma zrekompensować wzrost produkcji kosztów w sektorach produkcji zwierzęcej i roślinnej, podczas gdy w sektorze trzody chlewnej, niezależnie od wielkości gospodarstwie (5,6 mln euro). Osiemdziesiąt procent przypadków jest zlokalizowanych na obszarze trzech gmin w powiecie Vukovar-Srijem oraz niewielka liczba ognisk jest wyznaczana w powiecie Brod-Posavina.

W Rumunii sytuacja nie jest lepsza, bowiem liczba ognisk rośnie lawinowo od początku roku. Wyznaczono tam 462 ogniska ASF. Afrykański pomór świń został po raz pierwszy zdiagnozowany w Rumunii w gospodarstwie przydomowym w hrabstwie Satu-Mare w lipcu 2017 r. Od tamtej pory Rumunia jest na górze listy państw unijnych gdzie było najwięcej ognisk tej choroby. W 2018 r. wyznaczono tam 1164 ognisk ASF, w 2019 r. 1728 ognisk ASF, w 2020 r. 1053 ogniska ASF, a w 2021 r. 1676 ognisk. W ubiegłym roku z kolei liczba ognisk drastycznie spadła do 327 ognisk, ale podobnie było w całej UE. Nie zmienia to faktu, że do czasu wybuchu ASF w Chorwacji blisko 80% ognisk było notowanych właśnie w Rumunii.

dkol na podst. GIW/veterinaria.kr/EFSA/woah.org

Fot. Envato Elements/GIW

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 17:57