Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Zniesienie czerwonych stref ASF w Wielkopolsce jest konieczne!

Obrazek

W kilku powiatach w woj. wielkopolskim strefy ASF nadal ograniczają możliwości sprzedaży świń. Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje do GIW o ich zniesienie. 

Dorota Kolasińska8 listopada 2022, 09:53
Rady Powiatowe z powiatów kościańskiego, leszczyńskiego oraz śremskiego zwróciły się do WIR z apelem o podjęcie działań w sprawie zniesienia stref ASF na tym obszarze, gdyż trwa to bardzo długo i nadal powoduje straty w gospodarstwach. 

Zwracając się do Pawła Niemczuka, GLW wnioskodawcy zaznaczyli, że okres intensywnej presji wirusa ASF związany z korzystną pogodą oraz pracami polowymi dobiega końca. Ponadto na omawianym terenie znacząco zredukowano populację dzików. Spadła także liczba stad trzody chlewnej. 

Na terenach powiatów, z których pochodzą wnioskodawcy, ostatnie ogniska ASF odnotowano w lipcu 2022 roku. Od tamtej pory nie zauważono nowych ognisk – rolnicy podkreślają, że wdrażają działania bioasekuracyjne, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby.

Rolnicy tracą na tym, że strefa obowiązuje tak długo i zamierzają przekazać apel dalej. Marcin Stężycki, hodowca świń z gminy Krzywiń zaznacza, że dokument otrzyma minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, bo 10 listopada pojawi się w powiecie na spotkaniu z rolnikami oraz jeden z posłów. Rolnicy zdają sobie sprawę z tego, że nie są oni w tych kwestiach decydentami, jednak mogą pomóc w przyśpieszeniu procedury legislacyjnej. 

Hodowcy zaznaczają, że w okolicy ich gospodarstwa znajdują się trzy ubojnie, jednak żadna z nich nie kupuje tuczników ze strefy czerwonej, mimo tego, że zwierzęta są przebadane, a ich mięso pełnowartościowe. Jest jedna ubojnia gdzie mogą sprzedać, ale chętnych jest tak wielu, że tworzą się kolejki. Hodowcy zaznaczają, że MRiRW nie wznowiło rekompensat za straty dla gospodarstw znajdujących się w strefach, co stanowi dodatkowy problem. 

- Takie rekompensaty im się należą, ponieważ dzięki utrzymywaniu stref z ograniczeniami, handel z pozostałych obszarów może odbywać się normalnie - podkreślają przedstawiciele  WIR. 

Niestety ceny tuczników nie rekompensują poniesionych strat. Obecnie ubojnie musiałyby płacić około 8-9 zł/kg, aby rolnicy mogli liczyć na jakikolwiek zysk. A hodowcy ze stref za kg otrzymują o 40 gr/kg mniej niż pozostali, co jest jedynie wierzchołkiem góry lodowej w gospodarstwach położonych na obszarach z ograniczeniami. 

oprac. dkol/zc/ksz
Fot. archiwumPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)