StoryEditor

Choroba niebieskiego języka: pierwszy przypadek w Nadrenii-Palatynacie

Po wycofaniu szczepionki Nadrenia-Palatynat zmaga się z pierwszym przypadkiem choroby niebieskiego języka, co może mieć poważne konsekwencje dla lokalnej gospodarki.
14.05.2024., 14:21h

W Nadrenii-Palatynacie stwierdzono pierwszy przypadek choroby niebieskiego języka serotypu 3. Friedrich-Löffler-Institut (FLI) wykrył wirusa w próbce krwi krowy z powiatu Eifelkreis Bitburg-Prüm podczas molekularnych testów biologicznych, które były przeprowadzone w środę 8 maja. Według biura weterynaryjnego administracji powiatu Kaiserslautern jest to pierwszy przypadek choroby niebieskiego języka w Nadrenii-Palatynacie, w związku z czym kraj związkowy traci status „wolnego od wirusa choroby niebieskiego języka”.

Ograniczenie w przemieszczaniu zwierząt

W rezultacie dla podatnych gatunków, takich jak owce, kozy i bydło, wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu. Transport zwierząt gospodarskich różni się od transportu zwierząt przeznaczonych na ubój. Istnieją również specjalne zasady dla transportu do landów niemieckich oraz państw członkowskich UE wolnych od wirusa. Na przykład zwierzęta hodowlane i gospodarskie muszą być chronione przed wektorami przez insektycydy na 14 dni przed przemieszczeniem je do wolnych obszarów, a następnie muszą uzyskać wynik negatywny przed transportem.

Choroba zwierząt rozprzestrzenia się w całej Europie

We wrześniu 2023 roku w Holandii odnotowano pierwsze zakażenie chorobą niebieskiego języka u owiec. Według urzędu weterynaryjnego choroba szybko rozprzestrzeniła się na terenie całego kraju, zakażając ponad 6 900 holenderskich gospodarstw. Podczas gdy bydło wykazywało raczej łagodne objawy kliniczne, w niektórych przypadkach ze znacznym spadkiem wydajności, ponad 50 000 owiec i kóz padło lub musiało zostać poddanych eutanazji.

Zobacz też: Padło już 30 tys. zwierząt, a wirusy dalej szaleją! Copa-Cogeca szuka rozwiązań problemów hodowców!

W Belgii i Wielkiej Brytanii również wykryto choroby niebieskiego języka. W październiku 2023 roku pierwsze zakażenia wirusem wykryto u owiec w Nadrenii Północnej-Westfalii, a następnie w Dolnej Saksonii. Choroba niebieskiego języka jest chorobą wirusową, która nie jest przenoszona bezpośrednio ze zwierzęcia na zwierzę, ale za pośrednictwem małych, krwiopijnych, gryzących owadów.

Wycofanie szczepionki

Ministerstwo Rolnictwa Dolnej Saksonii ostrzegło we wtorek hodowców zwierząt przed zwiększonym ryzykiem zakażenia chorobą niebieskiego języka w okresie od maja do października. Brak jest szczepionki przeciwko temu wirusowi, jedynej niezawodnej ochrony dla zwierząt przed wirusem choroby niebieskiego, gdyż niedawno stosowana szczepionka autogenna została wycofana przez producenta.

Od czasu pierwszego wybuchu choroby niebieskiego języka w październiku ubiegłego roku zgłoszono łącznie 40 przypadków owiec i bydła z jedenastu powiatów w Dolnej Saksonii. W Nadrenii-Palatynacie spodziewano się wystąpienia wirusa, ale pojawienie się serotypu po podaniu szczepionki jest problematyczne i wiąże się z ograniczeniami oraz szkodami dla gospodarstw z chorymi zwierzętami.

image

Stres cieplny: jak rozpoznać i schłodzić bydło, co zmienić w oborze?

Tekst: AgraEurope

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 06:34