StoryEditor

Pierwszy na świecie podatek od emisji metanu: co na to rolnicy i hodowcy?

Premier Nowej Zelandii, Jacinda Ardern zaproponowała w zeszłym  tygodniu pierwszy na świecie system nakładania podatków od emisji metanu i podtlenku azotu na rolników i ich stada. Można wywnioskować, że propozycja nie spotkała się z entuzjazmem tamtejszego środowiska rolniczego.  
18.10.2022., 13:10h

W Nowej Zelandii utrzymuje się około 4 mln szt. bydła mięsnego, 6,28 mln szt. bydła mięsnego i 26 mln owiec. W tym kraju żyje pięć razy więcej owiec i dwukrotnie więcej bydła niż ludzi. Nowa Zelandia słynie z produkcji mleka i mięsa oraz ich eksportu. 


Premier Ardner postanowiła przodować na świecie w kwestiach podatku od emisji metanu, który zamierza ściągać z hodowców. Należna kwota będzie zależeć od liczby utrzymywanych zwierząt, wielkości gospodarstwa, rodzaju stosowanego nawozu oraz wszelkich metod stosowanych w gospodarstwie w celu ograniczenia produkcji metanu.


Ardern twierdzi, że wszystkie pieniądze zebrane dzięki wprowadzeniu podatku w 2025 r. zostaną przeznaczone na badania i zachęty dla rolników walczących o zmniejszenie udziału metanu w swoich stadach. Mięso i produkty mleczne dzięki temu byłyby „neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla”. Wystarczy obarczyć hodowców podatkiem, nakazać sadzić drzewa wokół gospodarstwa i sprawa załatwiona. Nie wszyscy są tak optymistycznie nastawieni do tego pomysłu jak premier Nowej Zelandii.

Rolnicy są wściekli

Entuzjastycznemu pomysłowi, ani myślą przyklasnąć rolnicy – s...

Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 10:50