StoryEditor

Happeningi producentów mleka w Europie: chcą dobrowolnej redukcji dostaw mleka

Mleko w proszku na polach i ulicach – producenci mleka protestują w całej Europie przeciwko ich zdaniem nietrafionej interwencji KE.
08.05.2020., 17:05h
Producenci mleka wzywają do wspólnej odpowiedzialności za sektor i wdrożenia programu redukcji jego dostaw w skali całej Europy. Z tym apelem European Milk Board zorganizowała w kilku krajach Wspólnoty happeningi, podczas których m.in. wysypywano mleko w proszku.
– My producenci mleka mówimy „tak” programowi redukcji skupu mleka w UE, a „nie” dopłatom do prywatnego przechowywania masła, mleka w proszku i sera jako środka kryzysowego” – podkreśla organizacja.

Podczas gdy po apelach przedstawicieli wielu państw członkowskich, którzy domagali się interwencji na rynku mleka, KE w końcu uruchomiła mechanizm prywatnego przechowalnictwa OMP, masła i sera członkowie EMB zorganizowali w 7 krajach Wspólnoty związane z tym protesty.

Gęsta mgła wysypywanego mleka w proszku spowiła m.in. pola we Francji, stos mleka w proszku zaległ w stolicy Niemiec, a hodowcy mleka we Włoszech, Danii, Litwie, Luksemburgu i Belgii zażądali wprowadzenia rozwiązań adekwatnych dla obecnego kryzysu w sektorze mleka.
 
Według Erwina Schöpgesa, belgijskiego hodowcy bydła i przewodniczącego Europejskiej Rady ds. Mleka (EMB), zorganizowane demonstracje są ważnym sygnałem dla poli...
Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 16:49