StoryEditor

Holenderski program likwidacji gospodarstw: 644 rolników chce wycofać się z hodowli zwierząt

Faza rejestracji do holenderskiego programu likwidacji gospodarstw hodowlanych, a tym samym całkowitego odejścia od utrzymywania zwierząt, trwa już od kilku dobrych miesięcy. Jak dotąd chęć wycofania się z hodowli zgłosiło 644 rolników. A jak to wygląda w poszczególnych grupach zwierząt?
25.10.2023., 11:10h
Komisja Europejska 2 maja zatwierdziła dwa holenderskie programy finansowania likwidacji gospodarstw prowadzących hodowlę zwierząt, o łącznym budżecie 1,47 mld euro, mające pomóc w ograniczeniu emisji azotu w tym kraju. Holenderski rząd przewiduje wykup nawet 3 tys. gospodarstw hodowlanych na obszarach Natura 2000 i trwałą likwidację tam produkcji zwierzęcej. Środki, które będą wypłacane w formie dopłat, są skierowane do tych rolników, którzy dobrowolnie, na stałe i nieodwołalnie zdecydują się porzucić hodowlę.

Do tej pory do programu zgłosiło się 644 rolników. Ponad połowa rejestracji dotyczy pakietu rekompensat LBV-plus o wartości 975 mln euro. Pakiet ten jest dostępny tylko dla gospodarstw hodowlanych o najwyższych emisjach azotu i pod pewnymi warunkami wypłacane są tu rekompensaty w wysokości do 120%. Aby uczestniczyć w standardowym pakiecie LBV o wartości około 500 mln euro, gospodarstwa nie muszą osiągać tak wysokich poziomów emisji. Rekompensowane jest jednak tylko do 100% strat, które wystąpiłyby w przypadku zaprzestania hodowli zwierząt.

Najwięcej hodowców trzody chlewnej

Zdecydowanie najwięcej, bo 290 wniosków, złożyli hodowcy trzody chlewnej. Za nimi uplasowało się 114 ferm drobiu, 111 hodowców bydła mlecznego i 42 hodowców bydła mięsnego. Pozostałe wnioski pochodziły od gospodarstw prowadzących mieszaną hodowlę zwierząt.

Według holenderskiej organizacji RVO (Rijksdienst voor Ondernemend Nederland - Holenderska Organizacja Przedsiębiorczości), która jest odpowiedzialna za program, dotychczasowe dane rejestracyjne dają dobry podgląd na zainteresowanie rolników odejściem od hodowli zwierząt. Organizacja podkreśla jednak, że program nadal trwa i gospodarstwa mogą cały czas się rejestrować. Co więcej, otrzymane wnioski nie zostały jeszcze ostatecznie sprawdzone, a rolnicy mogą również skorzystać z prawa do wycofania się. Nadal nie jest zatem jasne, ile gospodarstw ostatecznie weźmie udział w programie i jak bardzo zmniejszy się pogłowie zwierząt gospodarskich w Holandii.
Oprac. na podstawie www.topagrar.com
Fot. Shutterstock
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. maj 2024 23:50