StoryEditor

Lubuskie: Stado 170 wolnożyjących krów zostanie zlikwidowane

Główny Lekarz Weterynarii zdecydował, że stado wolnożyjących 170 krów z województwa lubuskiego zostanie zabite. Zdaniem szefa weterynarii „nie występują merytoryczne przesłanki” do tego, aby zmienić dotychczasową decyzję powiatowego lekarza weterynarii. Ekolodzy zapowiadają kontynuację walki o uratowanie zwierząt.
27.05.2019., 21:05h
Jeszcze w piątek Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka w przedstawionym mediom komunikacie twierdził, że decyzja w sprawie krów w gminy Deszczno nie została podjęta, gdyż sprawa jest analizowana i czekana opinię Rady Sanitarno-Epizootycznej.

Jednak już dziś, również w komunikacie prasowym, B. Konopka napisał, że po dokonaniu gruntownej analizy uwarunkowań prawnych i epizootycznych dotyczących stada krów z gminy Deszczno „nie występują merytoryczne przesłanki uzasadniające zwrócenie się do terenowych organów Inspekcji Weterynaryjnej w celu rozważenia zmiany podjętych dotychczas rozstrzygnięć. Dotyczy to w szczególności zmiany decyzji Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 31 października 2018 r., znak PLW 0801-4652/01/13d, na mocy której właściciel zwierząt został zobowiązany do zabicia 170 sztuk bydła”.

Za taką oceną sytuacji przemawiają względy natury prawnej jak również potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa zwierząt hodowlanych przed zagrożeniami, których źródło może stanowić przedmiotowe stado bydła.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji Główny Lekarz Weterynarii zapoznał się z opinią Rady Sani...
Pozostało 45% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. maj 2024 21:36