StoryEditor

Mleczny kryzys odbija się na cenach bydła

Kryzys na rynku mleczarskim odbija się na cenie skupu bydła. W porównaniu z ubiegłym tygodniem wiele ubojni obniżyło cenę skupu, zwłaszcza dotyczy to krów rasy hf. Ma to związek zarówno z niższą ceną skupu mleka, jak i groźbą przekroczenia limitu produkcji mleka w aktualnym roku kwotowym.
20.10.2014., 13:10h

Wg szacunków ARR Polska może przekroczyć limit aż o 8% co wiąże się z naliczeniem kar rzędu 0,80–1 zł. W związku z tym wielu hodowców pozbywa się najgorszych sztuk, brakując nawet 10% stada. Z sondy przeprowadzonej przez redakcję „top agrar Polska” wynika, że poziom skupu bydła (zwłaszcza krów rasy hf) w ostatnim tygodniu znacząco wzrósł – w ZPM Biernacki o około 20%, w mniejszych ubojniach nawet o 100%. Odzwierciedleniem wyższej podaży krów na rynku jest niestety niższa cena w skupie.

Z naszej sondy wynika, że obecnie najwyższa cena za byki w wadze poubojowej to 12,30 zł netto/kg, a najniższa to 11,00 zł netto/kg. W wadze żywej za byki ubojnie płacą maksymalnie 7,00 zł netto/kg, a minimalnie 5,60 zł. netto/kg.

 

mw

Ceny skupu bydła  wkraju - sonda "top agrar Polska".

 

 

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 13:30