StoryEditor

Paszporty dla bydła – duże zmiany dla hodowców i ubojni?

  Hodowcy wszystkie dokumenty od 6 stycznia br. związane z hodowlą bydła powinni gromadzić w aplikacji IRZplus. Poprzez system należy dokonywać zgłoszeń, ponadto nie będzie już paszportów bydła w obrocie krajowym. Kiedy będą stosowane? Co w zamian paszportów?
12.01.2023., 11:01h

6 stycznia br. weszła w życie ustawa z 4 listopada 2022 r., która wprowadziła szereg istotnych zmian, o których pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Wraz ze zmianą ustawy zmienił się również system IRZplus w Aplikację IRZplus, pojawiły się nowe funkcjonalności. A część z nich zniknęła, a aplikacja cały czas szwankuje. 

- Dane zawarte w bazie danych systemu IRZ pozwalają na śledzenie historii życia zwierząt z gatunków bydło, owce, kozy i świnie, wielbłądowate, jeleniowate, koniowate oraz zapewniają kontrolę przemieszczania ptaków, ochronę zdrowia ludzi i zwierząt lub skalę produkcji w przypadku zakładów drobiu – podaje ARiMR.

Jednocześnie nowa ustawa o identyfikacji i rejestracji zwierząt wprowadziła zmiany w zakresie identyfikacji i znakowania zwierząt, zmiany dotyczą również kolczyków, ale również wydawania paszportów dla bydła.

Jakie zmiany w paszportach?

  • Paszporty bydła będą wydawane bezpłatnie posiadaczom jedynie dla zwierząt przemieszczanych do innych państw członkowskich UE w terminie 3 dni od dnia otrzymania informacji o zamiarze przemieszczenia bydła do innego państwa członkowskiego.

  • Bydło zaopatrzone w pas...
Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 11:33