StoryEditor

Polska wołowina pojedzie do Chin po ponad 20 latach!

Warto było tyle lat zabiegać o przywrócenie możliwości eksportowych na ten bardzo dobrze rokujący i rozwijający się rynek! Po 22 latach udało się przekonać Chiny, że polska wołowina znakomicie nadaje się dla tamtejszych konsumentów. 
16.06.2023., 14:06h

Jak podał Global Times Generalna Administracja Celna (GAC) oraz Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wsi (MOA) w czwartek przekazały bardzo dobrą informację dla polskich hodowców bydła mięsnego. Otóż po wielu latach zabiegania o ten rynek, po kontrolach gospodarstw oraz ubojni i uzgadnianiu świadectw weterynaryjnych Chiny zniosły zakaz importu polskiej wołowiny bez kości z bydła poniżej 30 miesiąca życia. Otwierają się olbrzymie możliwości eksportowe, co z pewnością będzie stanowiło miód na serce zdemotywowanych hodowców, którzy z przerażeniem przyglądają się spadającym stawkom za bydło w skupie. 

Zakaz eksportu wprowadzono w 2001 r. po wykryciu w Polsce BSE (gąbczastej encefalopatii bydła, choroby szalonych krów). Polska od wielu lat jest wolna od choroby BSE, jednak strona chińska jest bardzo wymagająca i konieczne były negocjacje oraz wizytacje polskich gospodarstw i zakładów ubojowych. 

- Mamy to!!! Chiny opublikowały dzisiaj informację, że zniosły zakaz importu z Polski #wolowina bez kości ze zwierząt do 30 miesięcy. Ten sukces to efekt wspólnych działań @MRiRW_GOV_PL @WetGIW i branży. Jednak bez działań dyplomatycznych @prezydentpl nie byłoby to możliwe - podał Jacek Zarzecki, prezes PZHiPBM na Twitterze. 

Jak się okazuje na wymagający chiński rynek trafi jedynie wołowina bez kości pochodząca z gospodarstw oraz zakładów, które są zatwierdzone przez chińskie służby. Import wołowiny do Chin stale rośnie. W 2022 roku Chiny zaimportowały 2,7 mln ton wołowiny. Niestety rynek ten w większości zajmuje Brazylia, ale pojawiło się światełko w tunelu również dla polskiego mięsa. 

oprac. dkol na podst. Global Times

Fot. Envato Elements

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 16:37