StoryEditor

Ile hodowcy tracą przez zakażenia Lawsonia intracelullaris? Grzegorz Świerczyński MSD Animal Health

Lepiej zapobiegać zakażeniom Lawsonia intracelullaris, niż tracić, mówił podczas V Forum Rolników i Agrobiznesu – Świnie, Grzegorz Świerczyński z MSD Animal Health. Co zyskują hodowcy, którzy szczepią swoje świnie przeciwko tej chorobie?
13.06.2023., 14:06h

Lawsonia intracellularis jest jednym z głównych zagrożeń dla zdrowia trzody chlewnej na świecie. W Europie między 80% a 100% gospodarstw jest nią zakażonych.

Red. Anna Kurek: Lepiej zapobiegać, niż tracić. Rozmawiamy dziś o Lawsoni. Dlaczego to taka ważna, z punktu ekonomicznego widzenia choroba?

Grzegorz Świerczyński, Business Unit Director Livestock, Central Europe Region, MSD Animal Health: Jest to jednostka choroba, której de facto nie widać, w związku z tym niełatwo nam jest zauważyć, że coś się dzieje i w związku z tym niełatwo nam policzyć, że naprawdę tracimy. 

A tracimy, w związku z tym, że jednostka występuje w trzech postaciach, w ostrej i przewlekłej coś widać i tam działamy, natomiast w tej, w której nic nie widać, czyli podklinicznej, nie robimy nic, a tracimy, i widzimy to, jeśli ktoś dobrze liczy, potrafi liczyć na koniec tuczu.

Ile można stracić? Co zyskują hodowcy, którzy szczepią swoje świnie? Obejrzyj wywiad!

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 06:48