StoryEditor

10 największych problemów producentów świń... wg AI

Sztuczna inteligencja (AI) rewolucjonizuje różne branże, od medycyny po rolnictwo. Coraz lepiej diagnozuje ludzi i wskazuje błędy popełniane przez nas w różnych dziedzinach. Zapytaliśmy ją więc, jakie są główne problemy w branży trzodowej. Sprawdź jej diagnozę.
02.06.2024., 12:05h

Producenci trzody chlewnej co chwila borykają się z trudnościami, które ograniczają im możliwość rozwoju i sukcesywnie prowadzą do zmniejszania się liczby stad w Polsce. Według ostatnich statystyk w kraju notujemy blisko 51.5 tys. czynnych gospodarstw nastawionych na produkcję świń, przy czym pogłowie loch wynosi 663,3 tys. szt. Średnia liczba utrzymywanych zwierząt w stadzie to 159 szt. – wciąż poniżej średniej europejskiej.

I choć w ostatnich miesiącach za sprawą taniego zboża i zadowalających stawek za żywiec producenci mogli pozwolić sobie na chwilę oddechu – większość ich problemów nie zniknęło, jak za dotknięciem magicznej różdżki. Wybrzmiewają one również podczas rolniczych protestów.

Diagnozuje je również dość trafnie sztuczna inteligencja, która ułożyła ranking 10 najważniejszych problemów dotykających branżę trzody chlewnej, które wpływają na rentowność gospodarstw wieprzowych. Według AI są to w kolejności:

  1. Afrykański pomór świń (ASF)
  2. Wahania cen pasz i wydłużające się okresy, gdzie surowce drożeją
  3. Konkurencja międzynarodowa: polscy producenci muszą konkurować z hodowcami z innych krajów, gdzie koszty produkcji mogą być niższe, a regulacje mniej restrykcyjne. Import taniej wieprzowiny z innych państw UE dodatkowo obniża ceny rynkowe.
  4. Regulacje środowiskowe i sanitarne: wprowadzane przez Unię Europejską i krajowe władze regulacje dotyczące ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt zwiększają koszty produkcji i wymagają inwestycji w nowe technologie i infrastrukturę.
  5. Zmienność rynku: fluktuacje cen wieprzowiny na rynku wewnętrznym i zewnętrznym, wahania popytu oraz polityka handlowa innych krajów
  6. Niska opłacalność produkcji: wysokie koszty produkcji, niskie ceny skupu żywca oraz rosnące wymagania inwestycyjne powodują, że wielu hodowców ledwo osiąga próg rentowności.
  7. Brak wsparcia finansowego: niewystarczające wsparcie ze strony państwa i ograniczony dostęp do funduszy unijnych utrudniają modernizację gospodarstw i rozwój hodowli.
  8. Problemy ze zdrowiem zwierząt: oprócz ASF, inne choroby, takie jak PRRS (zespół rozrodczo-oddechowy świń) i PED (epidemiczna biegunka świń), również stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia trzody i rentowności produkcji.
  9. Braki w infrastrukturze: wiele gospodarstw nie ma odpowiedniej infrastruktury do prowadzenia nowoczesnej hodowli, co utrudnia spełnianie nowych norm i standardów.
  10. Ograniczony dostęp do rynków zbytu: polscy producenci trzody chlewnej często napotykają na bariery handlowe i ograniczenia eksportowe, które utrudniają dostęp do nowych rynków i dywersyfikację kanałów sprzedaży.

A co o kondycji branży mają do powiedzenia najlepsi eksperci z kraju i zza granicy? Podczas tegorocznego Forum Rolników i Agrobiznesu – Świnie o przyszłości branży, prognozach rynkowych, wizerunku wieprzowiny wśród konsumentów oraz o niuansach produkcyjnych będą mówić fachowcy z krwi i kości, których póki co sztuczna inteligencja nie jest w stanie zastąpić.

By wysłuchać prelekcji i dyskusji na najwyższym poziomie oraz móc zadać pytania najlepszym ekspertom wystarczy wziąć udział w naszej dwudniowej konferencji, która odbędzie się już 4 i 5 czerwca w hotelu Czarny Staw w Aleksandrowie Łódzkim.

Szczegółowy program oraz listę prelegentów znajdziesz POD TYM LINKIEM

Forum Rolników i Agrobiznesu Świnie organizujemy już 6. rok z rzędu. Nie przeszkodziła nam nawet pandemia. Tegoroczna edycja jest dla nas szczególna, gdyż jest częścią obchodów 30-lecia istnienia  top agrar Polska. Z tej okazji na koniec pierwszego konferencji wszystkich uczestników zapraszamy na wielkie grillowanie przy muzyce na żywo w towarzystwie naszej redakcji oraz ekspertów.

 

Do zobaczenia na Forum Świnie!

Paulina Janusz-Twardowska i zespół  top agrar Polska

Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 20:32