StoryEditor

Chiny: rekordowy kwartał w produkcji wieprzowiny

Produkcja wieprzowiny w Chinach w I kwartale tego roku osiągnęła najwyższy poziom od trzech lat. Branża trzody chlewnej wraca na dawne tory po epidemii ASF, która doprowadziła do likwidacji połowy gospodarstw hodowlanych w kraju.
21.04.2022., 15:04h

Najlepszy wynik od trzech lat

Chiny odnotowały najwyższą kwartalną produkcję wieprzowiny od ponad trzech lat, jak wskazują dane od stycznia do marca tego roku. Wzrost pogłowia nabiera tempa po spadku spowodowanym ASF. Chiny wyprodukowały 15,61 mln ton wieprzowiny w pierwszych trzech miesiącach 2022 roku, o 14% więcej niż rok wcześniej, jak wynika z danych Narodowego Biura Statystycznego. Był to najlepszy kwartalny produkcyjny od ostatniego kwartału 2018 roku.

– O produkcji wieprzowiny w pierwszym kwartale zadecydowała wielkość pogłowia loch w pierwszej połowie zeszłego roku, które na koniec II kwartału 2021 r. osiągnęło 45,64 mln sztuk, co jest nowym rekordem w ostatnim czasie – powiedział Wang Zuli, analityk  z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Rozwoju Chińskiej Akademii Nauk Rolniczych.

Produkcja wieprzowiny pod ciężarem ASF

Chiny ubiły 195,66 mln świń od stycznia do marca 2022 r., co stanowi wzrost o 14,1% w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Produkcja wieprzowiny w Chinach osiągnęła w zeszłym roku 52,96 mln ton, nieco tylko poniżej poziomu z 2017 roku – wtedy wyprodukowano 53,4 mln ton. Pogłowie odbudowano dość szybko biorąc pod uwagę skalę afrykańskiego pomoru świń, który ogarnął kraj w 2018 i 2019 roku.

Szacuje się, że w 2019 r. choroba doprowadziła do likwidacji około połowy gospodarstw hodowlanych. Jednak produkcja powróciła na dawny poziom znacznie szybciej niż oczekiwano i odbija się na cenach – lockdown wprowadzony w Chinach w związku z Covid-19 zmniejsza popyt ze strony restauracji.

Hurtowe ceny wieprzowiny w pierwszym tygodniu kwietnia były o połowę niższe niż rok temu i wynosiły 18,21 juanów (ok. 12 zł) za kilogram, według danych chińskiego Ministerstwa Rolnictwa.

Według ekspertów oczekuje się, że pogłowie loch będzie maleć w najbliższym czasie z powodu niskich marż na wieprzowinie, chociaż ostatnie wzrosty cen powstrzymają branżę przed znaczącymi spadkami.

Jednocześnie pogłowie świń pod koniec marca spadło do 422,53 mln sztuk z 449,22 mln zwierząt pod koniec grudnia 2021 r.

Rośnie sprzedaż u największych producentów

Mimo, że od lata ubiegłego roku większość rolników ponosiła straty, prawie wszyscy czołowi producenci znacznie zwiększyli sprzedaż w pierwszym kwartale dzięki inwestycjom w gospodarstwa hodowlane w ciągu ostatnich dwóch lat.

Największy krajowy producent, Muyuan Foods, wyprodukował w pierwszym kwartale o 80% więcej świń niż rok wcześniej, jak wynika z danych firmy, czyli 13,8 miliona świń.

Pozostali spośród czołowych dostawców wieprzowiny wyprodukowali w I kwartale 2022 r. odpowiednio:

  • Wens: 4,02 mln świń;
  • New Hope Liuhe: 3,7 mln świń;
  • Jiangxi Zhengbang: 2,43;
  • Dabeinong: 1,07 mln świń.
al na podst. reuters
fot. envatoelements
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 02:58