StoryEditor

Rynek tuczników: po gwałtownych wzrostach cen, nastała stabilizacja

W ostatnim czasie na rynku tuczników zagościła stabilizacja. Ceny po gwałtownych wzrostach z połowy marca, mimo podwyżek na zachodzie Europy, spadły. 
15.04.2022., 13:04h
Obecnie się ustabilizowały i przeciętnie za żywiec wieprzowy ubojnie płacą ok. 6,5 zł/kg, a w rozliczeniach poubojowych maksymalne stawki sięgają 8,5 zł/kg w klasie E. I tutaj mamy do czynienia z największym kuriozum. Gdy u naszych zachodnich sąsiadów stawki za tuczniki rosły (dwie podwyżki z rzędu) nasi skupujący opuszczali stawki tłumacząc to umacnianiem się złotówki względem euro. Zaznaczyć jednak trzeba, że spadki były niewspółmierne do spadającego kursu euro. Nieoficjalnie mówiło się w zasadzie jedno: mimo, że w Niemczech czy Belgii nie było tuczników dla polskich odbiorców to krajowe tuczniki będąc droższymi niż te na zachodzie musiały stanieć, bo ubojnie nie zwykły płacić więcej za rodzimy towar niż za ten importowany. Ot taka fanaberia. Właśnie dlatego u nas tuczniki zamiast przeciętnie kosztować ponad 7 zł wyceniane są po 6,5 zł, a więc o 30 do 40 gr/kg mniej niż np. w Niemczech. Informacje te zdają się potwierdzać, bowiem teraz gdy na niemieckiej giełdzie VEZG tuczniki utrzymały zeszłotygodniową stawkę, a złotówka znowu nieco się umocniła w krajowych cennikach na tuczniki zmian nie widać. 

Wniosek jes...
Pozostało 55% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 09:25