StoryEditor

Doskonalenie polskich stad

Wyniki pracy hodowlanej na polskich stadach świń jednoznacznie wskazują, że o ile wydajność tuczna i rzeźna krajowych stad jedt zadowolająca, o tyle wydajność rozrodcza, mimo poprawy w stosunku do poprzednich lat, wzrasta powoli.
20.08.2015., 14:08h

Podczas oceny użykowości tucznej i rzeźnej w 2014 r. oceniono ponad 82 tys. loszek i ponad 18 tys. knurów. W rasie wbp średnie przyrosty dzienne knurów wynosiły 720 g/dzień, a w pbz 710 g/dzień. Są to oczywiście przyrosty przyżyciowe, czyli od urodzenia do dnia pomiaru. Są to wartości wyższe niż w 2013 r. 

Uwagę zwraca postęp fenotypowy w zakresie plenności loch. Wszystko dzięki skracaniu okresu międzymiotu i wzrostowi liczebności miotów. Średnia wartość u rasy pbz wynosi aktualnie 23,95 prosiat żywych w 21 dniu życia.  Jest to zdaniem przedstawicieli POLSUS wynik dobry w stadach zarodowych, gdzie nie dopuszcza się przesadzania prosiąt pomiędzy miotami. Jednak najlepsi hodowcy osiągają już wyniki 27, a nawet 30 prosiąt w 21 dobie życia. 

Szczegółowe informacje nt. wyników hodowlanych trzody chlewnej w 2014 r. przedstawiamy już we wrześniowym wydaniu "top świnie".  Zaraszamy do lektury.    aku

Fot. Kurek

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. czerwiec 2024 17:46