StoryEditor

Eurostat: Ceny produktów rolnych spadły, najbardziej potaniało zboże i mleko

W I kwartale 2024 r. spadły ceny produktów rolnych w UE, zarówno w odniesieniu do produktów, jak i nakładów niezwiązanych z inwestycjami - informuje Eurostat.
08.07.2024., 15:16h

Według najnowszych danych Eurostatu, średnia cena produktów rolnych spadła w I kwartale 2024 r. o 6% w porównaniu z analogicznym kwartałem 2023 r. W tym samym okresie średnie ceny towarów i usług aktualnie konsumowanych w rolnictwie (nakłady niezwiązane z inwestycjami) spadły o 11%. 

Spadek średniej ceny produktów rolnych o 6%

W I kwartale 2024 r. spadły ceny produktów rolnych w UE, zarówno w odniesieniu do produktów, jak i nakładów niezwiązanych z inwestycjami. Średnia cena produktów rolnych spadła w I kwartale 2024 r. o 6% w porównaniu z analogicznym kwartałem 2023 r. W tym samym okresie średnie ceny towarów i usług aktualnie konsumowanych w rolnictwie (nakłady niezwiązane z inwestycjami) spadły o 11%. 

Po okresie zakłóceń, kiedy w 2021 r. i w pierwszych trzech kwartałach 2022 r. nastąpił gwałtowny wzrost cen produktów rolnych, tempo wzrostu następnie spadło, a następnie ceny zaczęły spadać. Niedawne spadki produkcji rolnej i kosztów środków produkcji zmierzają w stronę spokojniejszych poziomów sprzed zakłóceń.

Największy spadek cen dotknął zboża

Zmiany cen wielu produktów rolnych w pierwszym kwartale 2024 r. były zróżnicowane i kontrastowe. Szczególnie gwałtowny spadek zaobserwowano w przypadku średnich cen zbóż, które spadły o 28%. Ceny mleka spadły o 12%, jaj i roślin przemysłowych (oleistych, roślin białkowych, surowca tytoniowego, buraków cukrowych i innych) o 10%, a świeżych warzyw o 6% (w tym szczególnie gwałtowny spadek cen pomidorów o 33%). 

Ziemniaki i świeże owoce zdrożały

Natomiast średnia cena ziemniaków wzrosła o 22%, a świeżych owoców o 20% (mimo gwałtownej obniżki cen cytryn i limonek o 44%), po części w odpowiedzi na przewidywany wpływ niekorzystnych warunków pogodowych na zebrane ilości.

Wśród nakładów niezwiązanych z inwestycjami najsilniejsze tempo spadku cen odnotowano w przypadku nawozów i polepszaczy gleby (-31%), pasz dla zwierząt (-16%) oraz energii i smarów (-12%).

Kwartalny spadek cen w większości krajów UE

Na poziomie krajowym większość krajów UE (21 z 25 posiadających dostępne dane) odnotowała spadek cen produkcji rolnej w I kwartale 2024 r. w porównaniu z analogicznym kwartałem 2023 r. Najsilniejsze spadki cen miały miejsce na Węgrzech (- 24%), Bułgarię i Rumunię (po -18%) oraz Słowację i Czechy (po -17%). 

Z kolei ceny wzrosły w 5 południowych krajach UE; wzrosły one najbardziej w Grecji (+20%), przy czym skromniejsze wzrosty odnotowano na Malcie i w Hiszpanii (+4%) oraz w Portugalii i na Cyprze (+1%).

Jeśli chodzi o nakłady niezwiązane z inwestycjami (takie jak energia, nawozy czy pasze), 24 z 25 krajów UE, dla których dostępne są dane, odnotowały spadki w pierwszym kwartale 2024 r. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2023 r.

Najostrzejsze tempo spadku odnotowano w Chorwacji (-20%), Węgry (-19%) oraz Holandia i Irlandia (po -17%). Portugalia była jedynym krajem UE, który odnotował wzrost (+2%).

oprac. bcz na podst. Eurostat

Grafika poglądowa, Open AI

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. lipiec 2024 17:35