StoryEditor

Ceny świń w UE bez zmian: wakacje i Euro 2024 to może być impuls

Rynek świń rzeźnych w UE czeka na wzrost cen. Hodowcy liczą na zmiany podczas Euro 2024 i sezonu wakacyjnego. Niemcy, Belgia i Austria bez większych ruchów cenowych.
19.06.2024., 09:57h

Hodowcy świń w Unii Europejskiej muszą dalej uzbroić się w cierpliwość. Spodziewany w czerwcu wzrost cen świń nie wszędzie jeszcze się rozpoczął. Nadzieje nadal wiążą się z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej oraz z nadchodzącym sezonem wakacyjnym.

VEZG, Danis i VLV utrzymują ceny świń, Francja i Dania w przeciwnych trendach

W Niemczech Stowarzyszenie Grup Producentów Żywca i Mięsa (VEZG) ponownie utrzymało swoją cenę referencyjną na niezmienionym poziomie 2,20 euro/kg wbc. Podaż i popyt są nadal „w dużej mierze zrównoważone”.

Zobacz też: ASF: wirus szaleje w chlewniach, już 9 ognisk ASF!

Podobnie było w Belgii i Austrii. Belgijska Grupa Danis nie zmieniła swoich notowań. Cena orientacyjna austriackiego Stowarzyszenia Producentów Przetwórstwa Rolnego (VLV) również pozostała na tym samym poziomie.

- Podaż i popyt są na równi – skomentował VLV.

Pierwsze nieśmiałe ożywienie miało miejsce we Francji. Notowania na głównej giełdzie, która teraz działa pod nazwą Marché du Porc Français, wzrosły o 1,8 centa do 2,021 euro/kg masy tuszy. Raporty wskazują na spadającą wagę tusz i zmniejszającą się liczbę ubojów.

Odwrotny trend zaobserwowano w Danii. Firma ubojowa Danish Crown obniżyła swoje wypłaty o równowartość 3 centów. Tłumaczono to między innymi ciągłym brakiem impulsów dla rynku mięsnego.

Ruch na rynku trzody chlewnej w UE ograniczony, Słowenia z największym spadkiem

W pierwszym pełnym tygodniu czerwca ruch na unijnym rynku trzody chlewnej również był ograniczony. Według Komisji Europejskiej w tygodniu kończącym się 9 czerwca zwierzęta klasy handlowej E uzyskały średnią cenę 221,17 euro/100 kg masy tuszy we wszystkich raportujących państwach członkowskich, co było o 17 centów, czyli 0,1%, więcej niż w poprzednim tygodniu.

image

Chiny ogłaszają dochodzenie antydumpingowe. Unijny eksport wieprzowiny zagrożony!

W Danii cena wzrosła o 0,9%. Podobny wzrost o 0,8% odnotowano we Włoszech. Stabilny poziom cen utrzymał się w Niemczech, Francji, Włoszech, Polsce i Holandii. W Belgii ceny spadły o 0,1%, a w Austrii o 0,2%. W porównaniu z tym drastyczny spadek o 4,9% zanotowano w Słowenii.

Źródło: AgraEurope

Fot. Janusz-Twardowska

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. lipiec 2024 21:02