StoryEditor

Jakie są perspektywy dla hodowli świń?

Co musimy wziąć pod uwagę aby przetrwać kryzys na rynku świń? Zapytaliśmy o to dr Roberta Burka z firmy Breeders Polska podczas III Forum Rolników i Agrobiznesu: Świnie!
05.07.2021., 14:07h
– Pierwszą rzeczą podstawową jest to, że zawsze po nocy przychodzi dzień. Refren tej piosenki przyświeca nam przez całe życie. Z drugiej jednak strony musimy powiedzieć sobie, że nigdy nie będzie już tak, jak było, bo będzie coś nowego, przyjdą pewne zmiany, świat idzie do przodu, nie zawsze w takim kierunku, w którym byśmy chcieli tylko w kierunku, którego nie znamy, którego się boimy – mówi dr Robert Burek z firmy Breeders Polska.

Jego zdaniem, w tych trudnych dla hodowców czasach, musimy w końcu nauczyć się liczyć. – Ktoś kiedyś powiedział, że od liczenia nie przybywa pieniędzy w kieszeni. Ale przybywa, dlatego, że jeśli liczymy to zastanawiamy się wtedy nad każdą wydaną złotówką. A może nie nawet jak ją wydaliśmy, ale jak ona się przekłada na efekt, czyli jaki jest zwrot inwestycji – uważa ekspert.

Genetyka jest tego rodzaju inwestycją. Przede wszystkim mówimy pod kątem wyników produkcyjnych, bardzo lubimy opowiadać o ilościach odsadzanych prosiąt, o dziennych przyrostach, o konwersji można się licytować. Ale istotniejszym jest to, jaki jest zwrot z inwestycji jakim jest zakup loszki, czy zdecydowanie się na wybór takiego czy innego nasienia – dodaje.

Co zatem czeka nas już jutro w hodowli świń? Jak przygotować się na zmiany? Koniecznie obejrzyj cały wywiad!
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 09:13