StoryEditor

Nowela ustawy o blokowaniu inwestycji na wsi – jakie niesie konsekwencje dla rolników?

Sejm przegłosował nowelę ustawy dopuszczającą organizacje ekologiczne do postępowania w sprawie zezwolenia na inwestycje. Pytamy Ewę Szydłowską, producenta świń jakie mogą być konsekwencje dla rolników.
21.03.2021., 11:03h

Proponowane zapisy zwiążą ręce rolników, chcących rozwijać produkcję świń. Najbardziej oburzające jest to, że ustawa ma wejść w życie i mieć zastosowanie do spraw wszczętych i niezakończonych. Czyli prawo działa wstecz?

Producenci, których działalność już dziś jest obciążona ogromnym ryzykiem, związanym choćby z afrykańskim pomorem świń, zawirowaniami na rynku, czy COVID-19, będą ponosili jeszcze większe ryzyko. W zasadzie nie będzie wiadomo, czy jakakolwiek inwestycja ma szanse powodzenia. Tym samym na pewno zmniejszy się chęć do podejmowania takich działań, co w konsekwencji ograniczy i tak powolny rozwój produkcji świń w Polsce. Nowa ustawa nie tylko przedłuży postępowanie, ale też zwiększy koszty, które rolnicy muszą ponieść na skompletowanie dokumentacji. Cała procedura będzie wymagała jeszcze bardziej szczegółowych ekspertyz czy map. Nie zawsze rolnicy sami piszą odwołania i pisma związane z decyzjami środowiskowymi i administracyjnymi. Teraz będą musieli jeszcze więcej za nie zapłacić, bo każda kolejna instancja, każde odwołanie będzie wymagało reakcji.


Problem dotyczy wszystkich

Absurdem jest, że kied...

Pozostało 45% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 23:59