StoryEditor

Prawda czy fałsz? Poznaj fakty i mity o wieprzowinie!

Prawda czy fałsz? Wieprzowina zdrowa, czy niezdrowa – oto jest pytanie. Podpowiadamy, jakimi argumentami walczyć z dezinformacją na temat walorów odżywczych i zdrowotności wieprzowiny. Poznaj fakty i mity o wieprzowinie!
30.11.2023., 13:28h

Spożywanie mięsa czerwonego, jakim niewątpliwie jest wieprzowina, dostarcza ważnych składników odżywczych. I mimo że jest mięsem, po które Polacy sięgają najczęściej – bo zjadamy jej średnio około 40 kg/osobę/rok – od wielu lat traci swoje dobre imię w wyniku rozpowszechniania nieprawdziwych informacji. Najczęściej słyszymy, że jest to mięso niezdrowe, tłuste, zawiera antybiotyki i hormony. A kłamstwo często powielane może stać się prawdą. Dlatego postanowiliśmy zebrać najczęściej pojawiające się mity na temat wieprzowiny i uzbroić naszych Czytelników w argumenty, obalające fake newsy o tym gatunku mięsa.

Czy wieprzowina jest tłusta?

MIT

Wieprzowina jest tłusta.

FAKT

Tłuszcz występuje tylko w niektórych częściach wieprzowiny, takich jak karkówka czy boczek. Inne elementy, jak polędwica czy schab, są stosunkowo chude, np. zawartość tłuszczu w szynce wynosi 6–7%. Należy podkreślić, że tłuszcz zwierzęcy zawiera również zdrowe, nienasycone kwasy tłuszczowe. Najmniej kalorycznym mięsem wieprzowym jest szynka, która zawiera 118 kcal w 100 g. Najbardziej kaloryczny jest boczek – 332 kcal w 100 g. Polacy najchętniej sięgają po schab, w którego 100 g jest 152 kcal. Warto pamiętać, że chude mięso wieprzowe jest tylko o 20 kcal bardziej kaloryczne niż drobiowe.

Czy wieprzowina jest szkodliwa?

MIT

Wieprzowina jest niezdrowa i szkodliwa.

FAKT

Spożywanie mięsa wieprzowego w odpowiednich ilościach jako składnik dobrze zbilansowanych posiłków, może korzystnie wpływać na zdrowie ludzi. Należy podkreślać, że wieprzowina jest bogata w pełnowartościowe białko, które jest niezbędne naszym organizmom do budowy i naprawy tkanek. Jest ono doskonale przyswajalne. Wieprzowina jest również źródłem cynku, fosforu, magnezu, miedzi, siarki i żelaza oraz szeregu witamin z grupy B.

O dziwo, zawartość cholesterolu w mięsie wieprzowym jest porównywalna z mięsem drobiowym, a zatem mit o wysokiej zawartości cholesterolu w wieprzowinie możemy obalić. Zalecana dzienna zawartość cholesterolu dla zdrowego człowieka wynosi 300 mg. Aby ją przekroczyć, trzeba by zjeść ponad pół kg schabu.

Czy od wieprzowiny się choruje?

MIT

Wieprzowina jest źródłem chorób.

FAKT

Ten gatunek mięsa, podobnie jak każda inna żywność, może być potencjalnie powodem zachorowań, jednak pod warunkiem, że nie jest prawidłowo przechowywana i przygotowywana – przede wszystkim obróbka termiczna. Najczęstsze obawy budzi zakażenie włośnicą. Każda tusza i mięso z niej pochodzące zaraz po uboju przed wprowadzeniem na rynek jest poddawane w laboratorium w rzeźni badaniu na włośnie. Należy podkreślić, że jeżeli przestrzega się zasad bezpieczeństwa żywności, ryzyko zachorowań po spożyciu wieprzowiny jest minimalne.

Czy w wieprzowinie są hormony?

MIT

Wieprzowina zawiera hormony.

FAKT

W Polsce od 2006 r., a na terenie Unii Europejskiej od 1996 r. stosowanie hormonów wzrostu u zwierząt gospodarskich jest surowo zabronione.

Pozostało 49% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. luty 2024 22:54