Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Jaka będzie pomoc dla hodowców świń?

Resort rolnictwa opublikował Program wsparcia gospodarstw utrzymujących świnie. Miało być dużo nowości, ale w rezultacie większość propozycji to znane i realizowane od lat programy pomocowe. 

Kamila Szałaj28 lipca 2021, 14:41
Resort rolnictwa opracował Program wsparcia gospodarstw utrzymujących świnie. Jest to właściwie zbiór programów – nowych i stosowanych już wcześniej – które mają pomóc producentom trzody chlewnej utrzymać lub odbudować produkcję w gospodarstwach dotkniętych ASF. 

Wśród pomysłów ministerstwa na rozwiązanie problemów producentów świń znalazły się znane już programy, jak bioasekuracja, nieoprocentowane pożyczki czy rekompensaty utraconego dochodu. Ale jest też kilka nowości. I to właśnie im się przyjrzyjmy.


Refundacja mat dezynfekujących


Resort podaje, że nowym instrumentem, który zamierza uruchomić jest „Refundacja wydatków poniesionych w ramach dostosowania gospodarstw do wymogów bioasekuracji – pomoc de minimis”. Warto tu jednak zauważyć, że program ten w bardzo podobnej formie jest już realizowany od kilku lat w Polsce. Jak informuje ministerstwo, na przyszłe działania w tym zakresie przeznaczono 15 mln zł. Będzie można zakupić maty dezynfekcyjne, odzież ochronną czy sprzęt do dezynfekcji. Planowany termin naboru wniosków to wrzesień 2021 r.


Wyrównanie dochodu


Kolejną niby-nowością jest wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanego ze sprzedaży świń utrzymywanych na obszarze objętym restrykcjami ASF. To również znany wcześniej i uruchamiany kilka razy instrument. Jednak w tym przypadku inaczej ma być liczona kwota wsparcia.

Jak podaje ministerstwo, kwota pomocy stanowi:
  • różnicę między iloczynem liczby świń sprzedanych we wskazanym we wniosku kwartale i średniej ceny sprzedaży świń uzyskanej w tym kwartale a iloczynem średniej liczby świń sprzedanych w tym samym kwartale w kolejnych trzech latach przed rokiem, którego kwartał został objęty wnioskiem, albo 
  • średnią liczbę świń sprzedanych w tym samym kwartale w ciągu trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, którego kwartał został objęty wnioskiem, z pominięciem kwartału o najwyższej i najniższej wartości sprzedaży świń uzyskanej w tym okresie.

Kredyt na odbudowę stada


W ramach działania "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych w ramach PROW" dostępny ma być kredyt preferencyjny na odbudowę stada świń. Pieniądze można będzie przeznaczyć na zakup stada podstawowego lub obrotowego świń, a także innych środków do wznowienia produkcji świń (np. czyszczenie i dezynfekcja chlewni, pasze, opieka weterynaryjna, koszty energii elektrycznej. Będzie można sfinansować także zakup maszyn i urządzeń.

Kwota kredytu nie może wynosić więcej niż: 
  1. 50.000 zł na siedzibę stada, w której. było utrzymywanych średniorocznie do 50 sztuk świń; 
  2. 100.000 zł na siedzibę stada, w której było utrzymywanych średniorocznie powyżej 50 do 100 sztuk świń; 
  3. 500.000 zł na siedzibę stada, w której było utrzymywanych średniorocznie powyżej 100 do 500 sztuk świń; 
  4. 800.000 zł na siedzibę stada, w której było utrzymywanych średniorocznie powyżej 500 do 1000 sztuk świń; 
  5. 1.500.000 zł na siedzibę stada, w której było utrzymywanych średniorocznie powyżej 1000 sztuk świń. 
Jaka będzie dopłata do oprocentowania tego kredytu? Tego na razie nie wiadomo. Ale w grę wchodzi także częściowa spłata kapitału.


Nowe instrumenty w ramach KPO


Choć Krajowy Plan Odbudowy nie został jeszcze zatwierdzony przez Brukselę, ministerstwo podało, że w KPO odniesieniu do przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolno-spożywczych zabezpieczono środki finansowe w wysokości 1 mld euro. I tu resort chciałby, żeby pomoc trafiła również do producentów świń. Mieliby oni ubiegać się o wsparcie w ramach małego przetwórstwa (RHD, MOL) czy też jako nowo założone przedsiębiorstwa przetwórstwa rolno-spożywczego.

Specjalny portal i szkolenia


Resort rolnictwa poinformował też, że będzie prowadził cykliczne szkolenia rolników realizowane przez ODR, Inspekcję Weterynaryjną i Państwowy Instytut Weterynaryjny. A wszystkie informacje na temat pomocy dla producentów świń będą udostępnianie  na specjalnie zakupionej przez KOWR domenie: http://www.solidarnizrolnikami.pl/ (strona jeszcze nie działa).

- Zostaną tam umieszczone wszystkie przydatne dla rolników zmagających się z problemem ASF informacje, nie tylko te, które są w posiadaniu Ośrodka ale zostaną także podlinkowane strony innych instytucji jak GIW, ARIMR, KRUS itp., które także udostępniają istotne w temacie treści. Tym sposobem rolnik będzie miał odtąd jedno miejsce skupiające całą niezbędną wiedzę i dające dostęp do narzędzi pomocy oferowanych przez państwo polskie, która mamy nadzieję ułatwi walkę z tą chorobą, której skutki uderzają w interesy rolników, a co za tym idzie naszego kraju – informuje MRiRW.

Kamila Szałaj


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)