StoryEditor

Rynek świń w zapaści, ceny tuczników najniższe od pół roku

Niestety, na rynku trzody chlewnej sytuacja stale się pogarsza. Ceny skupu tuczników spadają w zasadzie z dnia na dzień. 
22.07.2021., 11:07h

Co dzień przybywa także ognisk afrykańskiego pomoru świń w stadach produkcyjnych, co potęguje trudną sytuację hodowców. Dochodzi do tego kryzys w relacjach europejskich dostawców wieprzowiny z chińskimi odbiorcami. Nie bez znaczenia jest także bardzo powolny powrót do normalności w związku z pandemią koronawirusa. Sytuacja nie do pozazdroszczenia. 

W efekcie mamy obecnie najniższe ceny tuczników od ponad roku. Po ostatniej obniżce cen wieprzowiny na giełdzie VEZG, w kraju stawki za tuczniki zbliżają się do 4 zł/kg żywca, a w rozliczeniach poubojowych stawki lokalnie spadły poniżej 6 zł/kg w kl. E. Co ciekawe, skupujący poszukują towaru, przy czym oferowane stawki są w tej sytuacji zaskakująco niskie. Największy problem ze zbytem mają hodowcy w strefach z ograniczeniami z powodu stwierdzanych lawinowo przypadków ASF u dzików, a jeszcze trudniej jest tam, gdzie jak grzyby po deszczu pojawiają się ogniska tej choroby w stadach produkcyjnych. Tam stawki za tuczniki są nawet o 1 zł/kg żywca niższe niż na obszarach bez ograniczeń. Zatem jeśli w strefach bez ograniczeń maksymalne stawki plasują się wokół 5 zł/kg (przeważnie jest to ok. 4,7 zł/kg żywca, minim...

Pozostało 56% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. czerwiec 2024 16:36