StoryEditor

Nadal źle na rynku świń - jakie stawki za tuczniki w tym tygodniu?

Na rynku świń nie jest dobrze. U naszych zachodnich sąsiadów ceny spadają, a co za tym idzie, nasi skupujący również obniżają cenniki. 
15.07.2021., 11:07h
Do tego co rusz to docierają informacje o nowych ogniskach ASF w stadach świń w kluczowych dla krajowej produkcji wieprzowiny regionach. Najpierw były to ogniska w woj. łódzkim, teraz ASF pojawił się w chlewni w okolicach Żuromina. To wszystko działa na spadki cen. W strefach występowania i zagrożenia ASF-em ceny za tuczniki są bardzo niskie, często różnią się od tych z obszarów nieobjętych ograniczeniami nawet o 1 zł/kg żywca. 

Dodać trzeba, że stawki na obszarach gdzie nie ma ASF-u do atrakcyjnych nie należą. Skupujący płacą tam maksymalnie 5 zł/kg i ok. 6,2 zł/kg wagi poubojowej. Przed wczorajszą obniżką na VEZG (o 6 eurocentów do poziomu 1,42 euro/kg w klasie E) ubojnie płaciły maksymalnie 5,2 -5,3 zł/kg żywca. Wprawdzie przeciętne stawki były niższe i często już w ubiegłym tygodniu plasowały się w okolicach 4,7 zł/kg żywca, to teraz za tuczniki płaci się nie więcej niż 4,5 zł/kg żywca. Jedynie  mniejsze ubojnie, które kupują surowiec na lokalnym rynku płacą ok. 4,8 zł/kg żywca. Niestety te stawki nie zapewniają opłacalności produkcji. Coraz więcej producentów nie decyduje się na kolejne wstawienia warchlaków, a co gorsza ...
Pozostało 19% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 08:29