StoryEditor

Rynek tuczników: dramatu ciąg dalszy

Na rynku tuczników w zasadzie bez większych zmian. Ceny są katastrofalnie niskie, zbyt może nieco lepszy niż poprzednich tygodniach, ale i tak pozostawia wiele do życzenia.
18.12.2020., 12:12h

Niestety wprowadzane w coraz większej liczbie krajów (w tym w Polsce) drastyczne obostrzenia związane z epidemią koronawirusa nie wróżą zbyt dobrze na przyszłość. Na szczęście w kilku krajach europejskich już ruszyły szczepienia przeciw COVID-19, daje to pewną iskierkę nadziei, jednak na znaczną poprawę sytuacji chyba przyjdzie nam poczekać.

Stawki na poziomie 3,6 -3,8 zł/kg żywca i maks.4,9 zł/kg wagi poubojowej żadnego hodowcy nie cieszy. Rolnicy robią co mogą by utrzymać produkcję i płynność finansową swoich gospodarstw. Jest to niesamowicie trudne. Producenci sprzedający jednorazowo 50-70 tuczników na każdej odstawie tracą min. 10 tys. zł, a przyrównując dzisiejsze stawki do tych z pierwszego półrocza 2020 roku zapłata za taką partie świń jest dziś o 17-18 tys. niższa. Trudno więc optymistycznie patrzeć w przyszłość.

Rząd chwali się, że wreszcie wypłaca producentom żywca pomoc tzw. covidową. Jest to jednak kropla w morzu potrzeb. Maksymalne wsparcie dla producentów świń to 23 800 zł – jak już wspomniano nawet średni producenci tyle tracą przy jednej odstawie, od marca taki dostawca utracił przychody liczone w setka...

Pozostało 21% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 04:56