StoryEditor

Rynek tuczników: nad wyraz stabilnie!

Rynek tuczników w ostatnich dniach zdaje się być nad wyraz stabilny. Ceny praktycznie się nie zmieniają, a tym co go dodatkowo uspokaja to zrównoważone relacje na rynku niemieckim.
06.08.2020., 12:08h
Tam od niemal miesiąca cena się nie zmienia. Wczoraj również VEZG postanowiło o kolejny tydzień przedłużyć obowiązywanie stawki 1,47 euro/kg w klasie E. Dodatkowo Zrzeszenie to w swoim uzasadnieniu podaje, że na rynku panuje nieznaczna nadpodaż żywca, co ma cały czas związek z czasowym zawieszeniem działania niektórych zakładów ubojowych wskutek dużej liczby zakażeń koronawirusem.

Obecnie branża mięsa w tym kraju pracuje niemal bez zakłóceń, podobnie rzecz ma się w Polsce. Niestety nasi skupujący nie są skorzy do podnoszenia cen. Stawki maksymalne na naszym rynku oscylują wokół 5 zł/kg żywca i maks. 6,5 zł/kg w klasie E. Oferty powyżej tych kwot w zasadzie wynikają tylko z lokalnych niedoborów surowca i raczej nie dotyczą wszystkich dostawców. Przeważnie przy większych partiach towaru akceptowalną ceną jest rzeczone 5 zł/kg żywca. Co będzie dalej trudno powiedzieć.

Zdaniem specjalistów ceny powinny rosnąć, bowiem zapotrzebowanie eksportowe na wieprzowinę z Europy jest. Niestety tym co obecnie rządzi i dzieli na wielu rynkach jest właśnie pandemia koronawirusa. Wystarczy wysyp zachorowań w którejś znaczącej ubojni i wszelkie przewi...
Pozostało 16% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 22:22