StoryEditor

Rynek tuczników: nikt nie wie co dalej

Kolejny tydzień bez zmiany ceny na europejskim rynku świń. Tuczniki w Niemczech, Danii a nawet w Hiszpanii kosztują tyle samo co w poprzednich tygodniach.
08.10.2020., 13:10h
To dla wielu analityków jest dość sporym zaskoczeniem, bowiem wyniki eksportowe wieprzowiny poza Unię Europejską są bardzo dobre. Jedynie ASF u dzików w Niemczech zawęziło możliwości eksportowe z tego kraju. To jednak dla naszych producentów wcale nie jest najgorszą informacją. U nas bowiem nie wiedzieć czemu ceny spadają. Na początku tygodnia pośrednicy obniżyli stawki za żywiec o 10 gr/kg, a ubojnie te które miały stawki powyżej 5,5 zł/kg w klasie E dorównały do tego pułapu. Niestety nikt nie jest w stanie tego logicznie wytłumaczyć, gdyż w nieoficjalnych rozmowach odbiorcy świń przyznają, że tuczników nie ma na rynku zbyt wiele. Częściowo winą za taką sytuacją obarczana jest epidemia koronawirusa – co rusz słyszymy o wstrzymaniu produkcji w którymś z zakładów ubojowych (ostatnio dotyczyło to ubojni ze Szczecina).


Druga sprawa to szerzący się ASF. Ostatnio dzika z wirusem afrykańskiego pomoru świń znaleziono w okolicach Obornik Wielkopolskich. W związku z tym wyznaczono strefy zagrożenia – czerwona objęła cały powiat obornicki, a żółta przylegające gminy m. in. Budzyń i Wągrowiec – są to tereny z intensywną produkcją trzody, a ...
Pozostało 42% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 19:40