StoryEditor

Rynek tuczników: stabilne spadki

Rynek świń po tąpnięciu, gdy w Niemczech wykryto pierwsze przypadki ASF u dzików zdaje się stabilizować, choć dla naszego rynku jest to stwierdzenie nieco na wyrost.
24.09.2020., 12:09h
Stabilizację widać, ale u naszych zachodnich sąsiadów. W naszym kraju jednak skupujący robią co mogą by sukcesywnie obniżać ceny, a to przecież największy problem teraz mają Niemcy, nie my. Nic bardziej mylnego. My mamy problem, bowiem to czego niemieccy dostawcy nie mogą teraz sprzedać na rynkach trzecich wysyłają w dużej mierze właśnie do Polski. I to powoduje, że krajowe ubojnie wcale nie są bardzo zainteresowane zakupem tuczników od krajowych dostawców. Wolą kupić zwierzęta czy gotowe elementy w „promocyjnych cenach” u naszych zachodnich sąsiadów. Potwierdza to fakt, że w pierwszych dniach po wykryciu ASF za Odrą, w naszym kraju trudno było sprzedać tuczniki. Przedstawiciele niektórych ubojni zwyczajnie nie odbierali telefonów, inni rezygnowali z zamówionych tuczników. To o czymś świadczy. Obecnie jakby sytuacja powoli wracała do normy, jednak, o wyższych cenach raczej na razie możemy zapomnieć.

Obecnie maksymalne stawki za żywiec to 4,4 – 4,5 zł/kg netto, a maksymalne ceny poubojowe rzadko przekraczają 5,5 zł/kg w klasie E. jbr

Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 04:43