StoryEditor

Rynek tuczników: Rosną ceny świń

Tak wysokich cen świń w Niemczech jeszcze nie było… Co to oznacza dla polskich producentów?
29.11.2019., 10:11h
2 euro/kg w kl. E na tzw. dużej giełdzie VEZG i 2,07 euro/kg w licytacjach ISW. Oznacza to, że niemieccy hodowcy za tuczniki poubojowo otrzymują obecnie 8,6 zł/kg w kl. E i przynajmniej 6,7 zł/kg żywca.

U nas w kraju także notujemy podwyżki, jednak dzięki sprytnemu zabiegowi ubojni sprzed kilku tygodni cena żywca po wspomnianych podwyżkach dopiero teraz przekroczyła 6 zł/kg żywca i ok. 8 zł/kg wagi poubojowej. Zatem znowu pogłębiła się różnica między cenami po obu stronach Odry.

Niestety sen z powiek krajowych hodowców spędza szerzący się ASF. Teraz wirus jest już na zachodzie Polski, a strefy ochronne obejmują już gminy z woj. wielkopolskiego. W tym regionie utrzymywane jest ponad 30% krajowego pogłowia. Co więcej, potwierdzono już pierwszy przypadek ASF u dzików w woj. dolnośląskim przy granicy z lubuskim. Inspekcja Weterynaryjna jak na razie ogranicza się do wzmożonych kontroli zasad bioasekuracji w wielkopolskich, lubuskich i dolnośląskich gospodarstwach utrzymujących świnie. Co ciekawe, najbardziej inspektorów interesują dokumenty, mniej to w jakich warunkach utrzymywane są świnie.

Podsumowując ceny tuczników są bardzo dobre, ni...
Pozostało 23% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 09:28