StoryEditor

Rynek tuczników: sytuacja jest dramatyczna!

Kilka dni wystarczyło by hodowcy trzody chlewnej trafili z nieba do piekła. Jeszcze przed majówką mimo delikatnych przecen świnie w skupie kosztowały około 6 zł/kg wagi żywej i blisko 8 zł/kg wagi poubojowej. Niestety to co się wydarzyło w ostatnim czasie zburzyło wszelkie prognozy cen. Tuczniki najpierw za Odrą a potem u nas zaczęły tanieć na potęgę.
08.05.2020., 09:05h

Z niedawnych 2 euro/kg w klasie E teraz już kosztują w Niemczech 1,6 euro/kg, a u nas ceny nawet spadły grubo poniżej 5 zł/kg. Co ciekawe, jeszcze na początku tego tygodnia za nawet niezbyt duże partie towaru można było uzyskać 5,1 zł/kg żywca. Niestety po środowej giełdzie takie stawki są już historią. Stawka na VEZG spadła aż o 0,1 euro/kg wagi poubojowej. Niestety nasi pośrednicy i ubojnie opuścili cenniki ponad miarę. Stawki za żywiec spikowały nawet o 50 gr/kg do poziomu maks. 4,6 zł/kg żywca i lokalnie nawet poniżej 6 zł/kg w klasie E. Tak, to nie jest żart! Do niedawna poziom oferowany rolnikom za żywiec dziś jest stawką w rozliczeniach poubojowych.

Jaki jest zatem powód takich przecen? Ubojnie twierdzą, że przygasł zbyt na mięso co ma związek z obostrzeniami obowiązującymi w całej Europie na skutek epidemii koronawirusa. Z drugiej jednak strony oficjalne dane mówią o rekordowym eksporcie europejskiej wieprzowiny do Chin w pierwszym kwartale i utrzymywanie tego trendu w ostatnich tygodniach. Zatem powodów do tak drastycznych obniżek, nawet przy mniejszym popycie wewnętrznym nie powinno być. Dodatkowo na naszym krajowym rynku tucznik jest p...

Pozostało 61% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 03:36