StoryEditor

Tradycyjne kojce porodowe najbezpieczniejsze

Niemieccy naukowcy wykazali, że prosięta utrzymywane w grupowych kojcach wraz z lochami przy odsadzeniu ważą o 800 g mniej niż te utrzymywane w systemie tradycyjnym. Ponadto, śmiertelność wśród prosiąt wzrasta.
04.01.2017., 16:01h

Badania są częścią projektu niemieckiego instytutu Futterkamp, który skupia się na efektach wolnego i grupowego utrzymywania loch w laktacji. Naukowcy porównują tradycyjne kojce koszowe, kojce z otwieranym jarzmem i otwarte kojce grupowe dla macior z prosiętami.

Pierwsze wyniki pokazują, że odsadzone w wieku 4 tygodni prosięta z systemu grupowego ważą o 800 g mniej, a waga jest szczególnie mała, kiedy w kojcu utrzymywane jest więcej niż 8 loch.

Prosięta w tym systemie pobierają znacznie mniej paszy granulowanej, ponieważ nie mają do niej bezpośredniego dojścia. Żeby zamknąć dostęp do prestartera maciorom, konieczne jest umieszczenie paszy w specjalnych strefach, do których prosięta muszą przejść.

Kolejną wadą grupowego utrzymania jest zwiększona śmiertelność prosiąt. W ciągu kilku pierwszych dni doświadczenia, 80% upadków spowodowane było przygnieceniem.

Naukowcy z Futterkamp będą kontynuować badania, poszerzając je o efekty różnego sposobu utrzymania loch z prosiętami na poziom stresu i zdrowie u odsadzonych prosiąt.

W jednostce badawczej prowadzonych jest jednocześnie kilka projektów, które mają na celu zwiększenie dobrostanu świń.   al

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 16:43