Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Źle się dzieje na rynku świń. Jakie stawki oferują zakłady za tuczniki?

Niestety, nie ma dobrych wieści z rynku świń. Ceny, zamiast rosnąć, spadają i niestety, z obserwacji notowań stawek za tuczniki u naszych zachodnich sąsiadów nic obiecującego nie wynika.

Jan Bromberek17 czerwca 2021, 15:15
Z licytacji na licytację na tzw. małej giełdzie ISW stawki transakcyjne są coraz niższe i co gorsza, zainteresowanie zakupem tuczników także. Co ciekawe, podaż tuczników zarówno w kraju, jak i w Niemczech jest niska, a zakłady ubojowe i pośrednicy usilnie poszukują surowca, niestety nie chcą oferować stawek, które choćby pokrywały koszty produkcji.

Obecnie w Polsce za żywiec zakłady ubojowe płacą maksymalnie 5,5 zł/kg, a w rozliczeniach poubojowych stawki coraz częściej spadają poniżej 7 zł/kg w klasie E. Oznacza to, że w drugiej połowie czerwca tuczniki były tańsze o 20 do 30 gr/kg żywca, niż notowano to na przełomie maja i czerwca. Co ciekawe, u naszych zachodnich sąsiadów na początku czerwca w notowaniach VEZG oficjalna cena tuczników wzrosła o 3 eurocenty do 1,57 euro/kg netto. Niestety, tej stawki nie zaakceptowały największe zakłady ubojowe i nie podniosły cen. W naszych ubojniach był to impuls do obniżek. Wtedy stawki z maksymalnych wtedy 5,8 zł/kg żywca i do 7,3 zł/kg w klasie E spadły najpierw o 20 gr/kg, a w kolejnym tygodniu o następne 10–20 gr/kg.

Zdaniem uczestników rynku, brak progresu cen na niemieckim rynku to nadal efekt braku możliwości eksportu wieprzowiny do Chin. Hiszpanie, dla których rynek chiński stoi otworem, obecnie notują bowiem rekordowe stawki za tuczniki. Niestety, u nas ubojnie zerkają najdalej za Odrę. Jakakolwiek przecena w Niemczech wiąże się ze zwiększonym importem mięsa z Niemiec i przecenami na krajowym rynku. jbr

Zobacz aktualne notowania cen skupu tuczników!Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)