StoryEditor

Rynek tuczników: ceny powinny być wyższe

Ostatni czas na rynku tuczników przynosi coraz większe rozczarowanie. Jeszcze w drugiej połowie maja wiele wskazywało, że wieprzowina będzie drożeć, a rolnicy będą mogli spokojnie myśleć o odrabianiu strat po ciężkich miesiącach niskich stawek za świnie. Na razie nic z tego.
10.06.2021., 16:06h
Wprawdzie krajowa i europejska gospodarka zaczyna ruszać wraz z luzowaniem covidowych obostrzeń, na nowo uruchamiana gastronomia oraz sprzyjająca grillowaniu pogoda to dla naszych skupujących za mało. Ubojnie i pośrednicy zamiast podnosić cenniki lokalnie nawet je ostatnio obniżali i to mimo sukcesywnych wzrostów na niemieckich giełdach ISN i VEZG. Wprawdzie ta ostatnia wczoraj utrzymała cenę na niezmienionym poziomie, to jednak przy ograniczonej podaży stawki powinny rosnąć. Nic z tych rzeczy.

Pod koniec maja stawki sięgały już 6 zł/kg wagi żywej, a teraz mimo podwyżki w Niemczech w zeszłym tygodniu u nas stawki spadły o 20 groszy do poziomu 5,6 do 5,7 zł/kg żywca. Są to oczywiście ceny maksymalne. W zdecydowanej większości transakcji ceny są niższe – przeciętnie nawet za większe partie tuczników odbiorcy płacą maks. 5,4 do 5,5 zł/kg żywca i ok. 7 zł/kg wagi poubojowej w klasie E. W Niemczech te stawki są o przynajmniej 20 gr/kg wyższe, a i tak krajowe ubojnie i masarnie twierdzą, że za granicą jest taniej. Jest to zatem zaklinanie rzeczywistości w jednym celu – aby udowodnić krajowym producentom, że wyższe stawki to już byłaby „rozpusta” a o tym nie ma...
Pozostało 35% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. marzec 2024 03:13