StoryEditor

40 lat kosiarek Samaszu. Jakie były początki firmy?

W lutym 1984 r. inżynier Antoni Stolarski w wynajętym garażu rozpoczął produkcję maszyn rolniczych. Od skromnych początków z kosiarką rotacyjną na czele, firma Samasz wyrosła na jednego z liderów branży, liczącego się w Europie i na świecie producentów maszyn rolniczych do zbioru zielonki. O tym, dokąd po latach pracy dotarła załoga, świadczą też ostatnie osiągnięcia.
19.03.2024., 10:57h

Cztery dekady Samaszu

Spółka z Zabłudowa k. Białegostoku, gdzie kilka lat temu przeniesiono produkcję do nowoczesnej fabryki, prowadzi działalność w ponad 70 krajach świata, m.in. w USA, Kanadzie, Brazylii, Australii, Algierii, Urugwaju, Mołdawii, Izraelu, Norwegii, Cyprze, Serbii, RPA, Paragwaju czy Macedonii.

Pod koniec 2023 roku Samasz został członkiem VDMA – niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Inżynierii Mechanicznej, organizacji zrzeszającej ponad 3600 firm europejskich, specjalizujących się w inżynierii mechanicznej i instalacyjnej. Jest pierwszym producentem z Polski należącym do tej organizacji. Firma dołączyła też do Fundacji Elektroniki Przemysłu Rolniczego (AEF), międzynarodowego partnerstwa między producentami maszyn rolniczych, inicjatora standardu ISOBUS, dzięki czemu rolnicy mogą łatwo łączyć różne urządzenia i intuicyjnie korzystać z nich przez uniwersalny terminal. Certyfikat ISOBUS ma już zestaw kosiarek tylnych KDD 911 STH.

image
FOTO: firmowe

Nieco wcześniej, w lipcu 2023 r. oddano do użytku nową halę magazynowo-laserową o powierzchni 4000 m2, wykorzystującą m.in. sztuczną inteligencję, analizę danych i automatyzację, aby usprawnić procesy produkcyjne. Łączny koszt inwestycji to 62 mln, w tym 11 mln zł na inwestycję oraz 51 mln zł na koszty nowoczesnego wyposażenia.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2024 12:19