StoryEditor

Powinniśmy dalej wspierać europejskie rolnictwo. Wywiad z wiceprezydentem Case IH & Steyr w Europie

O europejskim rolnictwie i wyzwaniach stojących przed nim rozmawiamy z Mirco Romagnoli, wiceprezydentem marki Case IH & Steyr w Europie.
16.03.2024., 08:00h

Jan Beba: Na targach Agritechnica marka Case IH zaprezentowała model Quadtrac 715, najsilniejszy z produkowanych obecnie ciągników na rynku. Czy z mocą 778 KM dotarliśmy już do granicy ich konstrukcji?

Mirco Romagnoli: Nie uważam tak, choć trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Weźmy pod uwagę wielkoobszarowe gospodarstwa w części USA, Brazylii czy Australii, gdzie skala i cykl produkcji różni się od tego, co obserwujemy w Europie. Wegetacja i praca na polu odbywa się tam niemal bez przerw, a wtedy rozmiar dostępnego sprzętu i wydajność mają duże znaczenie, szczególnie gdy zaczyna brakować rąk do pracy.

Jan Beba: Może rozwiązaniem będą roboty lub autonomiczne ciągniki?

Mirco Romagnoli: Nie jestem pewien, czy autonomia w rolnictwie rozwinie się tak szybko, jak się oczekuje. Wprawdzie marka Case IH już w 2019 r. pochwaliła się autonomicznym ciągnikiem z serii Puma, ale masowe wprowadzenie takich maszyn na pole będzie kłopotliwe, choćby ze względów prawnych. Niezależnie od tego, mamy możliwość przystosowania ciągników serii Magnum do pracy w trybie autonomicznym. Moim zdaniem nadal w największych gospodarstwach kluczową rolę odgrywać będą tradycyjne konstrukcje ciągników.

Jan Beba: W takich gospodarstwach od ciągników wymaga się zazwyczaj dużej siły uciągu. Czy można uprościć ich wyposażenie i sterowanie, by ułatwić pracę mniej doświadczonym traktorzystom?

Mirco Romagnoli: Rzeczywiście, jest wiele rynków, gdzie takie traktory są wymagane, tym bardziej gdy właściciele gospodarstw nie jeżdżą nimi. Konfiguracja każdego ciągnika pozwala na jego produkcję w wersji bazowej, ale mało kto z tego korzysta, bo w Europie standard ciągników jest bardzo wysoki.

Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 11:45