StoryEditor

Agritechnica 2019: New Holland T6.180 zasilany metanem gotowy do sprzedaży

New Holland poinformował dzisiaj, że pierwszy na świecie ciągnik zasilany w 100% metanem model T6.180 Methane Power dostępny będzie w sprzedaży od 2020 roku.
10.11.2019., 23:11h
Rozwój koncepcji ciągnika rolniczego zasilanego metanem w New Holland trwał równo 10 lat. W 2009 roku New Holland po raz pierwszy przedstawił wizję zasilania ciągnika metanem, który może być wytwarzany i uzdatniany także w gospodarstwie np. w biogazwoni. Na razie oferowany będzie jeden model T6.180. 
Dzięki temu możliwe jest uniezależnienie się od ON wykorzystywanego do napędu maszyn rolniczych. W New Hollanad T6.180 Methane Power pracuje sześciocylindrowy silnik o pojemności 6,7 l. Dysponuje on identyczną mocą jak jednostka napędowa napędzana ON tj. 180 KM, maksymalny moment obrotowy 740 Nm.
Jak informuje New Holland eksploatacja ciągnika T6.180 zasilanego metanem jest o 30% tańsza niż identycznego modelu spalającego ON. Poza tym ciągnik zasilany gazem emituje o 99% mniej pyłów, 10% mniej CO2 i 80% mniej pozostałych zanieczyszczeń. 
Warto dodać, że ciągnik zasilany metanem to konstrukcja nie odbiegająca w żadnym stopniu od tradycyjnego ciągnika, jedyną różnicą jest spalane paliwo. New Holland informuje, że gaz gromadzony jest w zbiorniku umieszczonym w miejscu zbiornika ON. Dostępny jest także dodatkowy zbiornik gazu montowany na przednim TUZ, wtedy znacznie wzrasta czas pracy bez konieczności tankowania.
Na razie New Holland nie zdradza jakie są plany produkcji ciągników zasilanych metanem na najbliższy rok 2020. Wszystko zależy od reakcji rynku na ciągnik zasilany w taki sposób. T6.180 Mathane Power to pierwszy traktor zasilany gazem, jeśli koncepcja się przyjmie New Holland jest gotowy wprowadzić taki napęd do innych modeli ciągników i pozostałych maszyn rolniczych np. do ładowarek i kombajnów zbożowych.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 10:43