StoryEditor

Finanse firmy Väderstad znacznie w górę

Väderstad zamyka rok finansowy 2018 z rekordowymi obrotami i po raz pierwszy w historii firmy przekracza 300 milionów euro.
26.02.2019., 19:02h
Rekordowym wynikiem dla firmy Väderstad zakończył się rok 2018. W tym czasie szwedzkie przedsiębiorstwo odnotowało łączny obrót w wysokości 300 milionów euro, z czego 10% stanowi sprzedaż w Szwecji. Zysk netto wyniósł 11,8 mln euro.

Firma odnotowała wzrost liczby składanych zamówień na maszyny (o 27% więcej niż w roku poprzednim) i części zamienne (wzrost o 26%). To odzwierciedlenie ogólnoświatowego trendu. Rynek w branży nadal się rozwija, a wzrost sprzedażyw kilku częściach świata  Väderstad  ocenia pozytywnie. Czołowe miejsca na liście sprzedaży zajmują Kanada, Szwecja i Rosja, a następnie Anglia, Niemcy i Ukraina. Polski rynek określa się jako stabilny.

– Tegoroczna susza, szczególnie w północnej Europie, spowodowała niższe plony na wielu z naszych zazwyczaj silnych rynków. Jednak ceny zbóż wzrosły jesienią. Tak więc, pomimo wyzwań pogodowych, obserwujemy wzrost zainteresowania inwestycjami w maszyny do uprawy gleby i siewu, co zwiększa plony dla rolników w następstwie suszy. Ogólnie pozytywna gospodarka światowa i niskie stopy procentowe przyczyniły się do pozytywnego trendu ilościowego dla produktów Väderstad – mówi Mats Båverud, prezes i dyrektor generalny Grupy Väderstad.

W minionym roku producent zatrudnił ponad 150 nowych pracowników i nadal inwestuje w usprawnienie produkcji. Nie ustają również prace nad rozwojem nowych i dotychczas oferowanych produktów. Jedną z najbardziej popularnych maszyn jest siewnik precyzyjny Tempo.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 03:56