StoryEditor

Jesienne pokazy polowe Agro-Tom

W okolicach Jarocina odbyły się jesienne pokazy maszyn Agro-Tom, gdzie zwiedzający goście mogli zobaczyć 12 pracujących w polu zestawów. 
28.10.2022., 14:10h
Organizowane przez firmę Agro-Tom pokazy polowe odbyły się na polach w miejscowości Gola na południu Wielkopolski. 
W polu pracowały praktycznie wszystkie nowości, które pierwszy raz zaprezentowane zostały podczas tegorocznej wystawy Agro-Show w Bednarach w tym min. 12 metrowa brona talerzowa ATH XL
Ta półzawieszana brona przeznaczona jest do płytkiego przygotowania gleby. Dobrze nadaje się do mieszania resztek pożniwnych z glebą. Brona posiada własny układ jezdny, który składany jest hydraulicznie, dzięki temu jego szerokość nie przekracza 3 m. Elementy robocze mocowane są do ramy na zabezpieczeniu gumowym, które wykazują się większą trwałością i mniejszą podatnością na uszkodzenia podczas pracy, zwłaszcza na glebach zakamienionych. 

Kolejną maszyną, która przykuła uwagę oglądających był 4 metrowy siewnik pneumatyczny SPH.  
Maszyna za jednym przejazdem uprawia i zagęszcza glebę oraz dokonuje wysiewu. Sekcja uprawowa składa się z agregatu talerzowego wyposażonego w talerze Ø460 zamontowanych na piastach bezobsługowych oraz wału oponowego. Maszyna wyposażona została w pneumatyczny system transportu nasion. Zestaw przeznaczony jest jest do wysiewu nasion zbóż, roślin motylkowych i traw. 
Ciekawym rozwiązaniem był zamontowany na przednim TUZ 6 m wał nożowy, który współpracował z zaczepioną z tyłu talerzówką ATH. Wał wstępnie pociął resztki pożniwne kukurydzy, a talerzówka dobrze je przemieszała. 
Zaprezentowane zostały również agregaty bezorkowe, siewniki mechaniczne, agregaty uprawowe oraz zbiornik frontowy. Oprócz pracujących maszyn na polu, zwiedzający mogli zobaczyć pozostałe produkty z oferty producenta, które wystawione były na placu. 


Dawid Porzucek, Agro-Tom

- Większe maszyny sprzedawane są zarówno do zachodniej jak i wschodniej części Europy. W tym roku sprzedaliśmy pierwsze maszyny do północnej Ameryki. W Polsce coraz większą popularnością cieszą się maszyny 8-10 metrowe.  Tych najwięcej sprzedajemy do dużych gospodarstw min. w woj. Warmińsko-Mazurskim, Pomorskim ale także w Wielkopolsce. Mniej więcej 50 % maszyn Agro-Tom trafia za granicę. Główne rynki to min. Rumunia i Bułgaria. 
Firma rocznie sprzedaje ok. 1000 maszyn, zapotrzebowanie naszych klientów jest duże, dlatego już teraz przyjmujemy zamówienia na przyszły rok. W związku z zawirowaniami na rynku w tym podwyżek cen surowców oraz kosztów energii maszyny Agro-Tom względem ubiegłego roku podrożały średnio o ok. 20% - mówił Dawid Porzucek menadżer ds. eksportu z firmy Agro-Tom. 

Producent maszyn z Wielkopolski zatrudnia obecnie ok 200 pracowników. 


Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 16:08