StoryEditor

Tanie suszenie kukurydzy: jaka suszarnia, paliwo i temperatura?

Plony kukurydzy na ziarno zapowiadają się na niższe od średnich, a wysokie ceny energii uderzają w kieszenie rolników suszących ziarno. Jak zrobić to najtaniej? Podpowiadamy, jakie rozwiązanie wybrać.
10.10.2022., 13:10h

Suszyć, czy nie suszyć?

Takie pytanie zadaje sobie wielu rolników jeszcze przed żniwami. Ten rok jak nigdy wcześniej niesie wiele niepewności, główna z nich to cena kukurydzy suchej zimą i wiosną. Do tego dochodzą znacznie wyższe koszty suszenia, począwszy od energii elektrycznej, poprzez ceny paliw zużywanych do suszenia ziarna. Każdy zdaje sobie sprawę, że pomimo suszy w całej Europie ziarna powinno być mniej, ale tę lukę bez problemów może wypełnić ziarno z Ukrainy, które już raczej na stałe będzie zasilać nasz rynek. W USA coraz głośniej dyskutuje się, że produkcja bioetanolu dodawanego do paliwa zbyt mocno obciąża środowisko, co może zwiększyć podaż ziarna na światowych rynkach.

Od czego zależy efektywne suszenie zdaniem specjalistów

Dlatego w tym roku trzeba mocno pilnować kosztów suszenia i zwracać uwagę na każdy szczegół tego procesu. Właśnie o tych zagadnieniach tuż przed sezonem dyskutowaliśmy wspólnie z rolnikiem Karolem Putzem z Wielkopolski i specjalistami producentów suszarń. Firmę AG Projekt reprezentował Wojciech Bartoszyński, Riela Polska – Kamil Matuszczak, Unia Araj – Marek Smutek. Poniżej prezentu...

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 15:52