StoryEditor

Upadek Ursusa stał się faktem. Akcje spółki wycofane z giełdy!

O wycofaniu z obrotu na głównym rynku GPW akcji spółki URSUS S.A. W UPADŁOŚCI z dniem 15 października 2022 roku – uchwałę podjął właśnie Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Choć jeszcze w 2017 r. jedna akcja spółki kosztowała 5 zł, obecnie kurs wynosi... 4 grosze. 
13.10.2022., 11:10h

Sąd odrzucił wniosek o restrukturyzację i ogłosił upadłość

Przypomnijmy, w lipcu ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił upadłość Ursusa, o czym informowaliśmy w artykule „Sąd ogłosił upadłość Ursusa. Koniec polskiej legendy”. 
Ten największy polski producent ciągników oczywiście od lat zmagał się z potężnymi problemami finansowymi i przynosił straty. Z racji, że próby restrukturyzacji spółki nie przynosiły oczekiwanych efektów, w marcu 2021 roku firma złożyła wniosek o kontynuowaniu restrukturyzacji, ale już w postępowaniu sanacyjnym (jego podstawowym celem jest uniknięcie przez dłużnika upadłości poprzez jego oddłużenie).

URSUS dąży do przeprowadzenia postępowania sanacyjnego (zgodnie z przepisami prawa restrukturyzacyjnego), dzięki któremu możliwe będzie kontynuowanie restrukturyzacji w spółce, które przede wszystkim ma na celu zabezpieczenie interesów wierzycieli – poinformował wówczas zarząd spółki.

Ostatecznie jednak warszawski SR oddalił wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego i ogłosił upadłość tej polskiej legendy, o co wcześniej wnioskowali jej najwięksi wierzyciele – Getin Noble Bank i PKO BP. 

Tym samym dobiegła końca 125-letnia historia tej legendarnej polskiej marki. Warto pamiętać, iż spośród 1,5 mln ciągników wykorzystywanych obecnie w Polsce, prawie połowa to ciągniki Ursus. 

Akcje Ursusa wycofane z obrotu na głównym rynku GPW

Dokładnie 10 października 2022 r. uchwałą Nr 919/2022 zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. stwierdził, że zgodnie z art. 91 ust. 11 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej (…), w związku z upływem 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości spółki URSUS S.A. W UPADŁOŚCI, wycofanie z obrotu na Głównym Rynku GPW akcji tej spółki, oznaczonych kodem „PLPMWRM00012”, nastąpi z dniem 15 października 2022 r.

– Na podstawie § 110 ust. 11 regulaminu giełdy, zarząd Giełdy postanawia, że zlecenia maklerskie na akcje spółki URSUS S.A. W UPADŁOŚCI, o których mowa w § 1, przekazane na giełdę, a niezrealizowane do dnia 14 października 2022 r. (włącznie), tracą ważność – czytamy.

URSUS logo 125 lat

Historia marki Ursus w pigułce

 • W 1893 r. trzej inżynierowie: Ludwik Rossman, Kazimierz Matecki, Emil Schönfeld, wraz z czterema przedsiębiorcami: Stanisławem Rostkowskim, Aleksandrem Radzikowskim, Karolem Strassburgerem i Ludwikiem Fijałkowskim z oszczędności posagowych swoich siedmiu córek założyli przedsiębiorstwo o nazwie Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur z siedzibą przy ul. Siennej 15.
 • W 1902 r. akcjonariusze podjęli decyzję o rozbudowie zakładu i rozszerzeniu produkowanego asortymentu o silniki spalinowe. 
 • W 1910 r. fabrykę przeniesiono na peryferyjną wówczas Wolę, do nowej lokalizacji przy ul. Skierniewickiej 27/29, gdzie obok dotychczasowej armatury produkowano szeroki asortyment silników spalinowych.
 • W roku 1913 fabryka, będąc w pełnym rozkwicie, stała się głównym producentem silników spalinowych w Królestwie Polskim i jedynym ich dostawcą do carskiej Rosji. Do wybuchu I wojny światowej w 1914 r. wyprodukowano ogółem 6000 silników różnych typów o mocach od 5 do 450 KM, a w oferowanym asortymencie poważne miejsce miały przewoźne silniki dla rolnictwa – tzw. lokomobile.
 • W 1915 r. armia rosyjska, wycofując się z Polski, zniszczyła zakład na Skierniewickiej i wywiozła część maszyn w głąb Rosji. Mimo zniszczeń fabryka szybko odrodziła się i po wojnie nadal produkowała silniki spalinowe o coraz większych mocach.
 • W latach 1916-1918 pod kierownictwem polskiego konstruktora prof. Karola Taylora podjęto próbę skonstruowania pierwszego polskiego ciągnika. Zadanie zakończono wykonaniem jednego prototypu.
 • W 1920 r. przedsiębiorstwo przekształcone zostało w Fabrykę Silników i Traktorów „Ursus” Sp. Akc.
 • Rok 1923 przyniósł zasadnicze zmiany w rozwoju firmy, która przyjęła nazwę Zakłady Mechaniczne „Ursus” Spółka Akcyjna. Fabryka przy ul. Skierniewickiej obok dotychczasowej produkcji armatur rozpoczęła seryjną produkcję pierwszych polskich ciągników rolniczych nazywanych ciągówkami. 
 • W latach 1923-1927 w podwarszawskiej wsi Czechowice (obecnie warszawska dzielnica Ursus) wybudowano od podstaw Fabrykę Samochodów i Fabrykę Metalurgiczną.
 • W latach 1939-1945 w czechowickich fabrykach Niemcy zorganizowali zakłady produkcyjno-remontowe czołgów i pomp lotniczych.
 • W 1946 r. władze państwowe podjęły decyzję o rozpoczęciu w czechowickich fabrykach produkcji ciągników rolniczych.
 • W 1948 r. powstało przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą Zakłady Mechaniczne „Ursus”, którego konstruktorzy w kolejnych latach prowadzili prace rozwojowe nad całkowicie polskim ciągnikiem.
 • W 1955 r. władze państwowe podjęły decyzję o rozpoczęciu prac konstrukcyjnych nad nowym polskim ciągnikiem.
 • W 1960 r. do seryjnej produkcji wszedł legendarny ciągnik Ursus C-325, którego prototyp zbudowano już w 1957 r.
 • W 1961 r. pomiędzy Polską i Czechosłowacją podpisano umowę rządową, w wyniku której powstał Polsko Czechosłowacki Ośrodek Badawczo Rozwojowy Ciągników (PCOBRC).
 • W 1965 r., ZM „Ursus” przyjęły produkcję średniego ciągnika Zetor 4011 o mocy 42 KM pod oznaczeniem Ursus C-4011.
 • W 1969 r. w wyniku współpracy konstruktorów polskich i czechosłowackich ruszyła produkcja ciągnika Ursus C-385 o mocy 76 KM z napędem na tylną oś, który był pierwszym z rodziny ciągników ciężkich.
 • W 1971 r. w wyniku decyzji rządowych wstrzymano produkcję i dalszy rozwój konstrukcji polskich ciągników „rodziny U”, a dla Ursusa wybrano drogę rozwoju opartą na licencji firmy „Massey Ferguson”. 
 • W 1972 r. powstało Zrzeszenie Przemysłu Ciągnikowego „Ursus”.
 • W 1974 r. w Londynie podpisana została polsko-brytyjska umowa o współpracy w zakresie produkcji nowoczesnych ciągników rolniczych, w myśl której ZPC „Ursus” podjęło się produkcji ciągników na licencji firmy Massey-Ferguson.
 • W 1984 r. z taśm montażowych zjechała pierwsza seria ciągników licencyjnych przystosowanych do potrzeb polskiego rynku. Był to model MF-255 o mocy 47 KM. 
 • W 1983 r. firma URSUS osiągnęła zdolności produkcyjne na poziomie 50 tys. ciągników rocznie.
 • W 1991 r. nastąpił podział Zrzeszenia, z którego powstały Zakłady Przemysłu Ciągnikowego „Ursus”. 
 • W latach 1988-2003 przeprowadzono głęboką restrukturyzację ZPC „Ursus” S.A., w wyniku której w Warszawie, Żyrardowie, Gorzowie Wielkopolskim, Chełmnie, Nisku, Sulęcinie, Włocławku, Lublinie, i Poznaniu powstało wiele nowych podmiotów gospodarczych – produkcyjnych i usługowych, które podlegały kolejnym prywatyzacjom i restrukturyzacjom.
 • Przełomowym rokiem w historii firmy był rok 2011, kiedy to spółka Ursus połączyła siły z innym rodzimym producentem maszyn dla rolnictwa spółką POL-MOT Warfama SA.
 • Ursus S.A. to jedyna spółka z segmentu maszyn i urządzeń dla rolnictwa, która w grudniu 2007 r. zadebiutowała na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
źródło, fot.: URSUS
Karol Pomeranek
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. luty 2024 11:49