StoryEditor

Najlepsi wśród młodych mechaników maszyn rolniczych

Niemal dwa razy więcej niż w ubiegłorocznej edycji, czyli 3300 dwuosobowych zespołów uczniowskich wzięło udział w eliminacjach do finałów XI Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Spora część młodzieży zmagała się w kategorii Młody Mechanik Maszyn Rolniczych.
03.04.2022., 22:04h

Eliminacje do zaplanowanych od 7 do 10 kwietnia finałów Mistrzostw odbyły się 25 marca online, a uczestnikom kibicowali goście i partnerzy wydarzenia w studiu zlokalizowanym na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie na ogromnym ekranie można było śledzić zmagania młodych mechaników, którzy zgromadzeni w swoich szkołach rozwiązywali testy online.

Uczestnicy z całej Polski stanęli do rywalizacji w sześciu kategoriach: Młody Mechanik, Elektromobilni, Młody Mechanik Maszyn Rolniczych, Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych oraz po raz pierwszy Młody Mechanik Motocyklowy.

– Pozytywna energia, zaangażowanie, motywacja do działania i zdobywania wiedzy, to wszystko połączyło młodych ludzi uczestniczących w półfinałach. To dla nich możliwość nie tylko edukacji, ale także dobra zabawa i wielka przygoda. A na najlepszych podczas finałów czeka moc wyzwań i atrakcji – powiedział Adrian Dekowski, organizator XI Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników.

W półfinałowych zmaganiach zawodnikom kibicowali online partnerzy wydarzenia, m.in.: Grzegorz Duda, współtwórca i ambasador Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników i Akademii Młodego Mechanika, wielokrotny mistrz w rajdach oraz gospodarz programów „Garaż Dudy” i „101 napraw” w TVN Turbo, Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, kierowcy rajdowi Robert Kubica i Kuba Przygoński, a także żużlowy mistrz świata i Europy Bartosz Zmarzlik i Miko Marczyk, najmłodszy w historii rajdowy mistrz Polski.

John Deere na Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników

Podobnie jak w poprzednich edycjach imprezy, w gronie firm aktywnie wspierających organizację branżę rolniczą reprezentuje marka John Deere.

Postęp technologiczny w branży pojazdów i maszyn rolniczych przebiega w tempie, którego nie powstydziłby się niejeden koncern samochodowy. Nowości w zakresie komponentów, napędów czy rozwiązań ułatwiających prowadzenie tych często ogromnych rozmiarów pojazdów pojawiają się w równie zawrotnym tempie, jak w tradycyjnej motoryzacji. Maszynom rolniczym nieobce są zagadnienia silników elektrycznych czy jazdy autonomicznej. Dodatkowo, nowoczesne pojazdy używane przez rolników do codziennej pracy, są często o niebo bardziej skomplikowane technologicznie i naszpikowane elektroniką niż samochody osobowe.

Co to oznacza dla mechanika, który je serwisuje? Konieczność ciągłej edukacji, rozwijania pasji do nowinek technicznych i zdobywania wiedzy w zakresie obsługi serwisowej maszyn i pojazdów rolniczych. Znajomość nowoczesnych metod diagnostyki to także obszar niezbędny w pracy warsztatu serwisujące te urządzenia. Podążanie za trendami jest niezbędne, by utrzymać się w branży.

– Maszyny rolnicze to bardzo cenny sprzęt dla każdego rolnika. Nie tylko ze względu na ceny, ale także dlatego, że to podstawowe narzędzie pracy niezbędne w utrzymaniu gospodarstwa. Musi być sprawne i gotowe do działania. Odpowiednie podejście do przeglądu technicznego maszyn i pojazdów rolniczych to rzecz obowiązkowa w warsztacie, który chce utrzymać stałych i pozyskać nowych klientów. Tymczasem John Deere wyznacza trendy diagnostyki oraz wspiera młodych mechaników w ich zdobyciu umiejętności w przyszłym zawodzie – wyjaśnia Bartosz Białas z John Deere Polska.

Podczas tegorocznej edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników eksperci John Deere Polska postawią główny akcent na procedury aktywnego przyjęcia pojazdu do serwisu.

– Zależy nam na tym, aby wyrobić zarówno wśród młodych, jak i zawodowych mechanikach nawyk szerszego spojrzenia na problem z pojazdem niż tylko bieżąca naprawa usterek. Postaramy się przekonać ich do stosowania tych samych procedur podczas każdej wizyty klienta w warsztacie, zwrócenia uwagi na podstawowe elementy mechaniki pojazdu, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo pracy i poinformowanie klienta o potrzebie ich naprawy – wyjaśnia Dekowski.

 

Finaliści wśród młodych mechaników maszyn rolniczych

Oto najlepsze ekipy po półfinale w kategorii Młody Mechanik Maszyn Rolniczych:

1. Jakub Netter, Bartosz Grelka - Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance

2. Konrad Fagasik, Jakub Szmyt - Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance

3. Radosław Synoradzki, Bartłomiej Kowalka - Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance

4. Łukasz Krawczyk, Sławomir Łukomski - Zespół Szkół Przyrodniczo-Usługowych w Gnieźnie

5. Szymon Makowski, Karol Gos - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Radomiu

6. Karol Durasiewicz, Jakub Goliński - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Radomiu

7. Jakub Wąsewicz, Mateusz Klejmont - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Suwałkach

8. Wiktor Grzegórski, Przemysław Suski - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu

9. Mateusz Pietruszyński, Maksymilian Jurgielski - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie

10. Sebastian Bulwin, Michał Sadowski - Zespół Szkół Mechanicznych nr 2 w Białymstoku

11. Jakub Tokarski, Maciej Stanik - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Radomiu

12. Krzysztof Romanowski, Michał Woźniel - Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach

13. Łukasz Szypulski, Daniel Wiszowaty - Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach

14. Adrian Pisanko, Jakub Bogdan - Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach

15. Bartosz Lis, Adrian Zwierz - Zespół Szkół nr 2 w Garwolinie

16. Mateusz Węgliński, Michał Wiśniewski - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie

17. Kacper Sławkowski, Marcel Waszczeniuk - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie

18. Filip Karpiński, Piotrek Bagiński - Technikum w Mońkach

19. Paulina Kosińska, Kacper Wojda - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce-Osadzie

20. Marcin Kubis, Igor Król - Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu

Zielona Karta John Deere - Bartosz Nalazek, Bartosz Maćkiewicz - Technikum w Gronowie

 

Do zobaczenia w Poznaniu

Warto podkreślić, że pierwsze trzy lokaty zajęli przedstawiciele Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance w woj. wielkopolskim. To szkoła, która zwyciężyła w dwóch poprzednich finałach Mistrzostw. Czy w tym roku zdobędzie hat-trick? Przekonaj się już w najbliższy piątek na terenie MTP.

Odbywające się pod naszym patronatem Finały XI Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników odbędą się podczas Poznań Motor Show – największych targów motoryzacyjnych w Polsce – w dniach 7-10 kwietnia 2022 r. Zapraszamy!

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 08:23