StoryEditor

Nowe kombajny John Deere T5 i T6

Firma John Deere wprowadziła do swojej oferty osiem całkowicie nowych modeli kombajnów wytrząsaczowych T5 i T6. Co nowego znajduje się w kombajnach?
09.06.2024., 12:00h

Osiem nowych modeli kombajnów T5 i T6 oferuje szeroka gamę opcji mocy silnika jak np. 305 KM (moc maksymalna) w przypadku silnika o pojemności 6,8 l w modelu T5 400, a także 348 KM w przypadku nowego 9-litrowego silnika JD9X w 5-wytrząsaczowym wariancie T5 500 oraz 466 KM we flagowym 6-wytrząsaczowym modelu T6 800. Wszystkie modele silników JD9X obejmują inteligentne zarządzanie prędkością obrotową silnika, które zwiększa oszczędność paliwa przez redukcję obrotów podczas transportu drogowego i postoju.

Wysoka wydajność 

W nowych kombajnach T5 i T6 przenośnik pochyły został zaprojektowany tak, aby miał taką samą szerokość jak reszta kanału przepływu masy (1,67 m w modelach 6-wytrząsaczowych), co eliminuje ograniczenia przepływu w całym kombajnie. W połączeniu z dużą powierzchnią omłotu i separacji w kombajnach T5 i T6 zapewnia lepszą wydajność zbiorów.

Kombajny z roku modelowego 2025 są również wyposażone w nowe opcje transportu ziarna oraz nowe opcje zbiorników — do 13 500 l w modelach T6 (+23%) i 11 500 l w modelach T5 (+15%). Ponadto kombajny mają regulowaną końcówkę rury wyładowczej, która zapewnia operatorom większą kontrolę nad rozładunkiem bez względu na posiadaną przyczepę. Prędkość rozładunku przy maksymalnej wydajności sięga 150 l/s, co pozwala na rozładunek 10 t ziarna w czasie 90 sekund. Ponadto dostępne są rozwiązania do pracy na pochyłościach, z podstawową kompensacją nachylenia do 7%, opcjonalnym pakietem do pracy na pochyłościach (kompensacja do 14%) oraz technologią HillMasterTM z kompensacją do 22%.

image
FOTO: John Deere

Komfort operatora

Nowe modele wyposażone są w kabinę o kubaturze 3,68 m3  znaną z kombajnu John Deere X9. W środku niej znajduje się fotel ActiveSeatTM II, oświetlenie LED czy nowy narożny wyświetlacz słupkowy. Kabina zawiera też elektryczne domykanie drzwi z uszczelnieniem przeciwpyłowym, a w jej wnętrzu generowane jest nieco wyższe ciśnienie niż na zewnątrz, co zapobiega przedostawaniu się pyłu i zanieczyszczeń do wnętrza.

Za sterowanie wszystkimi głównymi funkcjami kombajnu odpowiada joystick CommandPROTM. Joystick pozwala łatwo programować i zapisywać ustawienia dla różnych operatorów na ekranie dotykowym, na przykład prędkość taśm transportujących w zespołach żniwnych Draper, wysokość nagarniacza lub składanie ślimaka wyładowczego.

Rolnictwo precyzyjne

Kombajny serii T5 i T6 wyposażone są w pakiety technologii rolnictwa precyzyjnego, obejmujące odbiornik StarFireTM 7500, 12,8-calowy wyświetlacz G5Plus CommandCenter czy łączność JDLink. Dodatkowo operatorzy mają możliwość wyposażenia kombajnu w dualny monitor G5Plus. Dzięki niemu mogą jednocześnie kontrolować większą liczbę funkcji na przykład wyświetlać funkcje sterowania pojazdem na głównym wyświetlaczu, a aplikacje rolnictwa precyzyjnego, takie jak AutoPathTM, Machine Sync lub wykrywanie ziarna, na dualnym monitorze. Funkcja Machine Sync umożliwia operatorowi kombajnu sterowanie prędkością, kierunkiem i pozycją ciągnika z wozem przeładowczym, ułatwiając precyzyjny rozładunek bez strat nawet podczas jazdy.

image
FOTO: John Deere

źródło i zdjęcia: John Deere

 

 

Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 11:18