StoryEditor

Uwaga na sarny! Jak bezpiecznie kosić łąki?

Podczas pierwszego i drugiego pokosu na łąkach ginie sporo młodych saren. Sama technika koszenia łąki od środka na niewiele się zda. Ratunek dla koźląt musi przyjść z góry.
22.05.2024., 08:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Szybki spacer
  • Proste odstraszacze
  • Czujnik przed kosiarką
  • Wsparcie z góry

Wysoka trawa czy lucerna są idealnym kamuflażem dla dzikiej zwierzyny. Ochrona młodych jeleni czy saren przed śmiercią w męczarniach od ostrzy rozpędzonej kosiarki jest naszym obowiązkiem! O tym, że problem jest duży, świadczą dane z Niemiec i Austrii, gdzie szacuje się, że rocznie w ten sposób ginie nawet 200 tys. zwierząt. Zwróćmy więc uwagę na porady i sprzęt pomagający je odstraszyć z łąki lub wykryć, aby spokojnie kosić. Rozłożone w silosie szczątki zwierzęcia to także poważne zagrożenie dla krów.

Szybki spacer

Choć kamuflaż młodych jest bardzo dobry, bo ich naturalnym odruchem jest bezruch, dzięki czemu nie uciekają przed pracującą maszyną, w przypadku niedużej łąki warto przed pracą przejść nad jej granicami i pośrodku, co zwiększa szansę wykrycia. Pomocne w doprowadzeniu do młodych mogą się okazać ścieżki wydeptane przez łanię lub sarnę. Szczególnie w trakcie pierwszego pokosu nie rezygnuj z odśrodkowej techniki koszenia, co zwiększa szanse na ucieczkę.

Proste odstraszacze

Skorzystać t...

Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 11:36