StoryEditor

Pasowa uprawa gleby sposobem na suszę – konferencja w Młodzikowie

Dzisiaj musimy myśleć o tym, że zachować jak najwięcej wody w glebie. Pasowa uprawa gleby jest właśnie jednym z takich rozwiązań. O zaletach i wadach tego systemu uprawy gleby dyskutujemy dzisiaj w Młodzikowie koło Środy Wlkp. podczas „Wiosennego pokazu maszyn – siew pasowy i uproszczony”.
11.04.2019., 12:04h
Szpadel powinien podstawowym sprzętem każdego rolnika. Powinniśmy znać dobrze naszą glebę. Nie tylko patrzeć na nią z kabiny ciągnika, ale także zobaczyć co się dzieje w warstwie ornej gleby.

Brak wody w glebie mocno dokucza


– W ostatnich latach, także i tej wiosny, obserwujemy ogromny brak wody w glebie. Takie sytuacje będą się coraz częściej powtarzały. Jednym z rozwiązań jest stosowanie uprawy uproszczonej gleby oszczędzającą wodę, tzw. konserwującą. Pamiętajmy jednak, że nie każda uprawa uproszczona jest uprawą konserwującą – podkreślał dr Tomasz Piechota z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Na każde pole możemy znaleźć idealnie pasujący do niego system uprawy roli. Z jednej strony mamy uprawę tradycyjną (płużną) oraz uprawę bezorkową (bezpłużną).

W obrębie uprawy bezorkowej wyróżniamy:
  • uprawę uproszczoną (powierzchniową),
  • uprawa pasową,
  • siew bezpośredni.
– My się dzisiaj skupiamy na uprawie pasowej roli, tzw. strip-till. Gleba jest uprawiona tylko w pasach siewnych, natomiast między rzędami gleba nie jest wzruszona. Przy czym zastosowanie np. talerzówki przed uprawą pasową gleby, to nie jest już czystą uprawą pasową. W niej bowiem gleba nie może być wzruszona przed siewem – wyjaśniał dr Piechota.

Uprawa pasowa zaczęła się od kukurydzy


Uprawa pasowa tak naprawdę rozpoczęła się w Ameryce i była pierwotnie dedykowana kukurydzy.

– W Polsce najpowszechniej uprawiane są w tym systemie buraki cukrowe, ponieważ uprawiony głęboko pas gleby wspiera rozwój palowego systemu korzeniowego. Potem zaczęto uprawiać w tym systemie rzepak ozimy, który wysiewamy w rozstawie np. 45 cm, przy czym najlepiej siać go punktowo w stosunkowo niskiej obsadzie 30–35 rośl./m2. Problem pojawił się w przypadku zbóż. Technologia musiała przejść przeobrażenie, a rozstaw pasów zawężono do kilkunastu cm. Tym samym zaczęto siać w tej technologii rośliny strączkowe – podkreślał dr Piechota.

Ciężkie gliny są szczególnie wdzięczne za rezygnację z orki, ale nie można pozostawić ich bez głębokiego spulchnienia. System uprawy bezorkowej ma swoje konsekwencje, np. trzeba dobrze rozdrobnić resztki pożniwne, pomyśleć o bronie zgrzebło żeby dobrze rozprowadzić resztki pożniwne czy także przygotować się na nieco inny system nawożenia, zwalczania chwastów oraz ewentualność pojawienia się innych agrofagów, jak choćby ślimaków – mówił ekspert.

ZOBACZ TAKŻE: Pokaz 13 maszyn do uprawy pasowej i uproszczonej w Młodzikowie!

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 05:54